TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gümrüklerde 2,5 milyar liralık tasfiyelik eşya ekonomiye kazandırıldı

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, gümrük ve kaçakçılıkla mücadele mevzuatı kapsamında tasfiyelik hale gelen ticari ve binek araçlar, kozmetik, kuyumculuk ve tekstil ürünleri, elektronik eşyalar ile mobilya ve gıda sanayisi ürünleri rekabetçi ortamda satışa sunuluyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2024 11:27
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2024 11:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Gümrüklerde 2,5 milyar liralık tasfiyelik eşya ekonomiye kazandırıldı

GIDA ÜRÜNLERİ İÇİN UYGUNLUK RAPORU ALINIYOR
Geçen yıl bu sistemle satışı yapılan eşyalar arasında, 13 milyon 400 bin lira değerinde 1348 robot süpürge, 4 milyon 525 bin lira değerinde 192 bin 738 kilogram ayçiçek yağı, 2 milyon 725 bin lira değerinde 892 yürüyüş bandı, 8 milyon 100 bin lira değerinde brüt 254,68 gram pırlanta, 2 milyon 130 bin lira değerinde 16 bin 530 gram kaju cinsi bekletilmeyecek gıda da yer aldı. Bakanlığa bağlı tasfiye idareleri, bu eşyaları, insan, hayvan, bitki ve çevre sağlığına etkilerini göz önünde bulundurarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşünü alıp uygunluk analizlerini yaptırdıktan sonra satışa sunuyor. Bu kapsamda gıda ürünlerinin ihaleye sunulması halinde uygunluk raporları da e-ihale sisteminde isteklilerin görüşüne açılıyor.

EŞYALAR, PERAKENDE SATIŞ MAĞAZALARINDAN ALINABİLİYOR
e-İhale uygulamasının yanı sıra perakende satış mağazaları aracılığıyla da tasfiyelik eşya satışı gerçekleştiriliyor. Bu mağazalardan geçen yıl 179 bin 993 satış yapıldı. Bu kapsamda öne çıkan ürünler, 87 milyon lirayla elektronik eşya (cep telefonu, airfryer, küçük ev aleti gibi) grubu, 17 milyon lirayla giyim tekstil grubu, 9 milyon lirayla oyuncak grubu ve 6 milyon lirayla küçük el aleti/hırdavat grubu oldu. Mağaza satışlarından geçen yıl 152,2 milyon lira hasılat elde edildi. Böylece, bir önceki yıla göre 2023'te kamu bütçesi için yaklaşık yüzde 120 hasılat artışı sağlandı. Bu kapsamda tasfiyelik hale gelen yaklaşık 2,5 milyar lira tutarında eşya, kamu bütçesine ve ülke ekonomisine kazandırıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.