TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hakan Kara'dan: Tüm zamanların rekoru geliyor!

Seçimin ardından değişen ekonomi yönetiminin aldığı kararlar ve asgari ücrete yapılan ara zammın ardından iğneden ipliğe birçok ürüne zam geldi. Gözler perşembe günü açıklanacak olan TÜİK'i enflasyon verilerine çevrilirken ekonomistlerin beklentileri, temmuz ayı rekoru kırılabilir.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2023 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2023 10:24
https://www.kadinveekonomi.com
Hakan Kara'dan: Tüm zamanların rekoru geliyor!

"EN YÜKSEK TEMMUZ AYI ENFLASYONUNU GÖRECEĞİZ"

Merkez Bankası eski baş ekonomisti ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, faiz artırımının sınırlı kalmasının ve zamların enflasyonu yükseltmesinin tahminlerini etkilediğini belirtiyor. Ancak akaryakıt zamlarının bu denli sık olacağını tahmin etmediğini de ifade ediyor.

Bu durumda TÜİK'in açıklayacağı temmuz ayı enflasyon verileri büyük önem taşıyor. Beklentilerin altında açıklanması durumunda TÜİK'in güvenilirliği zarar görebilirken, gerçeğe yakın bir oranın açıklanması ise rasyonel politikaların uygulanmasına olan inancı artırabilir. Ancak politika kararları, Para Politikası Kurulu'nun 24 Ağustos 2023 tarihinde faizleri değerlendirmek için yapacağı toplantıda alacağı kararlarla şekillenecek.

'2017'DE BAŞLAYAN SÜREÇ 77 AYI DOLDURDU'

Ekonomist ve eski gazeteci Doç. Dr. Orhan Karaca ise Türkiye’de, Şubat 2017’de başlayan 2. yüksek enflasyon döneminin 77 aydır devam ettiğini belirterek sosyal medyada şu mesajı verdi:

"Türkiye'de Aralık 1970'te başlayan 1. yüksek enflasyon dönemi Nisan 2004'e kadar tam 401 ay sürmüştü. Bizim kuşağın çocukluğu ve gençliği bu ortamda geçti. Şubat 2017'de başlayan 2. yüksek enflasyon dönemi ise 77 ayı doldurdu. İnşallah ilki kadar sürmez ama henüz sonu görünmüyor."

FED VE AVRUPA MERKEZ BANKASI KARARLARI DA ÖNEMLİ

Aynı zamanda küresel piyasalar da ABD ve Avrupa merkez bankalarının politika kararlarını yakından takip ediyor. ABD Merkez Bankası Fed, enflasyonla mücadelesini sürdürürken ekonomiyi de durgunluğa sokmamaya çalışıyor. Bu nedenle, haftalık işsizlik başvuruları ve tarım dışı istihdam verileri önem taşıyor. Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın politika faizlerinde yapacağı değişiklikler de küresel piyasaları etkileyebilir.

Sonuç olarak, piyasaların merakla beklediği temmuz ayı enflasyon verileri ve küresel piyasadaki gelişmeler, ekonomi ve finans dünyasında önemli değişimlere yol açabilir. Ancak net sonuçları görmek için beklemek ve politika kararlarını takip etmek gerekecek.

Bu haberlerin ardından küresel piyasalar ve iç piyasa, merkez bankalarının faiz kararlarının yankılarıyla karışık bir haftayı geride bıraktı. Ancak önümüzdeki haftanın daha hareketli geçmesi bekleniyor. Merkez Bankası'nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan'ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği 'Başkan Yardımcıları Operasyonu' sonrasında moral zirvelere ulaşmıştı. Ancak perşembe günü açıklanacak olan temmuz ayı enflasyon verileri, bu olumlu atmosferi bozabilir.

TÜİK tarafından yapılan AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 9,07 artacağını tahmin ediyor. Bu beklentiye göre, bir önceki ay yüzde 38,21 olan yıllık enflasyon oranı yüzde 47,27'ye çıkacak. Ayrıca, ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi de yüzde 42,07'den 61,01'e yükseldi.

Merkez Bankası Başkanı Erkan da yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3'ten yüzde 58'e çıkartarak ciddi bir revizyon yapmıştı. Bu da temmuz ayında yaşanan ekonomik dalgalanmanın kayıt altına alındığını gösteriyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.