TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

HSBC'den Türkiye ekonomi için iyimser yorum geldi

İngiliz merkezli HSCB bankası son yaptıkları görüşmelere dayanarak Türkiye ekonomisi ile ilgili önemli değerlendirmeler yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 17:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
HSBC'den Türkiye ekonomi için iyimser yorum geldi

NETLİK BEKLENTİLERİ AŞTI

HSBC'ye göre yatırımcılar arasında şu andaki görüş birliği, politika yapıcıların ekonomiyi daha sürdürülebilir bir yola sokmayı başardıkları yönünde görünüyor. 

Bazı yatırımcılar enflasyon görünümünün daha fazla sıkılaşmayı gerektirdiğine inandığını belirten notta şu ifadelere yer verildi:

 "Ancak yeniden dengeleme sürecine daha şüpheyle yaklaşanlar bile çeşitli düzenleyici önlemlerin gevşetilmesinin ve politika yapıcıların iletişiminin sunduğu netliğin beklentileri aştığını belirtiyor.”

ENFLASYON TAHMİNİNİ YENİLEDİ

Siyasi ve politika belirsizliğinin bir miktar azalmasıyla yatırımcıların önümüzdeki verileri daha yakından takip edeceğini düşündükleri ifade edildi.  HSBC, 2024 sonu enflasyon tahminlerinin yüzde 48 olduğunu yineledi.

HSBC değerlendirmesinde, TL'de son dönemde görülen istikrar ve merkez bankası rezervlerindeki hızlı artışın, yatırımcılara dış dinamikler konusunda rahatlık vermiş gibi durduğunu belirtti. Cari açığın bu yıl 30 milyar ABD doları civarında olabileceği yönündeki öngörülerinin gerilediğini belirtti.

Banka, bazı yatırımcıların erken seçimlerin veya yeni bir anayasanın kabulüne ilişkin referandumunun bir noktada gündemde olup olmayacağını da sorduğunu ifade etti: Notta konuya ilişkin "Ancak görünen o ki bazı görüşler var. Ekonomi politikalarının en azından bir süre daha mevcut yolda kalacağı fikrinin rahatlığı" ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.