TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İklim krizi çikolatayı da vurdu: Fiyatlar cep yakabilir!

Sıcaklarla boğuşurken iklim krizinin üretime etkisi çikolatayı da vurdu. Kakaonun memleketi Batı Afrika’da El Nino verimi düşürdü, artan fiyatlara bir de iklim maliyeti eklenebilir.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2023 09:57
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2023 09:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
İklim krizi çikolatayı da vurdu: Fiyatlar cep yakabilir!

Sıcaklarla boğuşurken iklim krizinin üretime etkisi çikolatayı da vurdu. Kakaonun memleketi Batı Afrika’da El Nino verimi düşürdü, artan fiyatlara bir de iklim maliyeti eklenebilir. Fiyat artışlarının yanı sıra çikolata paketlerinin boyutunun da küçültülmesi gündeme gelebilir.

Kakaonun en çok yetiştirildiği yer olan Batı Afrika'da şiddetli yağış ve iklimi etkileyen küresel bir okyanus-atmosfer olayı olan El Nino'ya bağlı hava olayları nedeniyle bu yılki hasat verimsiz oldu.

Sözcü’nün haberine göre, çikolata üretiminin temel hammaddesi olan kakaonun, hasattaki verimsizlikten dolayı çikolata üretimini olumsuz etkileyebileceği konuşuluyor. Düşük kakao arzının çikolata için hammadde teminini zorlaştırması ve maliyetleri yükseltmesi beklenirken, bunun çikolatada tüketiciye zam olarak yansıyabileceği ifade ediliyor.

Ekim 2022'ye göre kakaoda yüzde 40'lık bir fiyat artışı olduğunu söyleyen Patiswiss CEO'su Elif Aslı Yıldız, “Dünyayı sarsan yüksek enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan tedarik ve diğer sorunlar, çikolata üretimini de etkiledi. "

"Çikolatanın ana maddesi olan kakaonun fiyatı şu anda ton başına 3 bin 160 dolar ile son 46 yılın en yüksek seviyesinden işlem görüyor. Bu, geçtiğimiz ekim (2022) ayına göre yüzde 40'lık bir fiyat artışı anlamına geliyor. 

El Nino hava olayı sebebiyle bu yıl kakao üretiminde ciddi bir azalma söz konusu. Bu da çikolata fiyatlarının artışında etken bir sebep” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.