TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İngiltere ve Fransa arasında yeni yarış: Yapay zeka

Avrupa'nın ezeli rakipleri İngiltere ve Fransa arasında yeni yarışın adı yapay zeka oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, yapay zeka hakkında cesur açıklamalarda bulundu. Paris’teki VivaTech’te Macron, söz konusu teknoloji için 500 milyon euro'luk (560,1 dolar) yeni finansman açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.07.2023 13:56
Haber Güncellenme Tarihi: 18.07.2023 13:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
İngiltere ve Fransa arasında yeni yarış: Yapay zeka

YÖNETMELİKLER NE DURUMDA?

İngiltere ve Fransa arasındaki büyük farklardan biri, her ülkenin yapay zekayı nasıl düzenlemeyi seçtiği ve hızlı hareket eden teknolojiyi etkileyen yasaların halihazırda yürürlükte olması.

Avrupa Birliği’nin, Batı’da yapay zekaya odaklanan ilk kapsamlı yasalar dizisi olacak olan AI Yasası vardır. Mevzuat, Haziran ayında Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekilleri tarafından onaylandı.

KİM KAZANIR?

Johns Hopkins Assured Autonomy Enstitüsü eş direktörü Anton Dahbura e-posta yoluyla CNBC’ye verdiği demeçte, “Fransa’nın kesinlikle Avrupa’da lider olma şansı var, ancak Almanya ve İngiltere’den gelen zorlu rekabetle karşı karşıya” dedi.

Doktorlar için bir AI “yardımcı pilotu” olan Nabla’nın CEO’su Alexandre Lebrun, bir AI şirketi kurmanın çekiciliği söz konusu olduğunda İngiltere ve Fransa’nın “muhtemelen eşit” olduğunu söyledi.

CNBC’ye verdiği demeçte, ”İyi bir yetenek havuzu, Google ve Facebook AI araştırma merkezleri gibi kaleler ve makul bir yerel pazar var” dedi, ancak AB AI Yasasının, yeni başlayanların AB’de AI oluşturmasını “imkansız” hale getireceği konusunda uyardı.

Lebrun, “Birleşik Krallık aynı zamanda daha akıllı bir yasa çıkarırsa, kesinlikle AB ve Fransa’ya karşı kazanır” dedi.

şampiyonları” yaratmak için 500 milyon avro (562 milyon dolar) yeni finansman açıklayan Fransız Cumhurbaşkanı, Fransa’nın yeteneklere erişimi ve teknoloji çevresinde oluşan yeni girişimler nedeniyle yapay zeka konusunda iyi bir konumda olduğunu da sözlerine ekledi.

Mart ayında Birleşik Krallık hükümeti, bir “bilim ve teknoloji süper gücü” haline geldiği için süper bilgi işlem ve yapay zeka araştırmalarına 1 milyar sterlin (1,3 milyar dolar) taahhüt etti.

Stratejinin bir parçası olarak hükümet, OpenAI’nin üretken yapay zeka sohbet robotuna rakip olacak kendi “BritGPT”sini oluşturabilen “exascale” bir bilgisayar oluşturmak için yaklaşık 900 milyon sterlin harcamak istediğini söyledi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi... Haluk Bayraktar böyle duyurdu

Ancak konu hakkında bazı uzmanlar, iki ülkeyi ABD ve Çin gibi devlerle rekabet etmesine yardımcı olmak için yeterli olmadığını söyleyerek fon taahhüdünü eleştirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.