TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kira artışlarını sınırlama planı

Almanya'da iktidar partisi kira artışlarını sınırlamayı planlıyor. İktidardaki sosyal demokratlar, kiracıların karşı karşıya olduğu maliyetlerle mücadele etmek için yeni tedbirler açıklayacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2023 13:41
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2023 13:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Kira artışlarını sınırlama planı

KİRA ARTIŞLARI DONDURULACAK

Emlak piyasasını düzenlemeyi amaçlayan mevcut kurallar, kira artışlarını üç yıl içinde yüzde 15-20 arasında sınırlıyor. Almanya’nın koalisyon hükümeti bu sınırı yüzde 11’e indirmeyi kabul etmişti. Ancak SPD bunun yeterli olmadığının sinyalini verdi.

Deutsche Presse-Agentur haber ajansı tarafından görülen bir teklife göre iktidar partisi, talebin çok yüksek olduğu şehirlerde kiraların en fazla yüzde 6 oranında artmasına izin vermeyi, ülkenin geri kalanında ise fiyatları dondurmayı planlıyor.

YAKLAŞIK YÜZDE 60’I KİRADA OTURUYOR

Konut fiyatları Almanya’da geçtiğimiz yıllarda istikrarlı seyrediyordu. Ancak ülkede kiralar bu yıl rekor düzeyde arttı. Alman Federal İstatistik Ofisi’ne göre Almanya’daki 41 milyon hanenin yüzde 60’ına yakını kirada oturuyor.

Almanlar ayrıca, diğer ürünlerde de yüksek fiyatlarla karşı karşıya. Yılın ilk 7 ayında tüketici fiyatlarındaki artışın yüzde 6,2 olduğu ülkede enflasyon Euro Bölgesi ortalamasının da üstünde.

LEİPZİG VE BERLİN’DE HIZLI ARTTI

Ülkenin önde gelen şehirlerinden Berlin ve Leipzig kiraların hızla arttığı bölgeler arasında.

Emlak portalı Immowelt tarafından yapılan bir anket, orta ölçekli şehirlerdeki kiraların da keskin bir şekilde arttığını ortaya koydu. Örneğin Kuzey Ren-Vestfalya’daki Dormagen’de ortalama kiralar geçen yıl yüzde 18 arttı.

Almanya’nın konut piyasası Ukrayna savaşından önce de arz sıkıntısı yaşıyordu. O zamandan bu yana gıda ve enerji enflasyonu hızla yükselirken, yaklaşık 1 milyon Ukraynalı mültecinin gelişi mevcut konut stoku üzerinde daha fazla baskı oluşturdu.

KOALİSYON ORTAĞINDAN İTİRAZ

Öte yandan SPD ile koalisyon ortağı liberal Hür Demokrat Parti (FDP) arasında şimdiden bir çatlak oluşmuş durumda. FDP, artan kiraların esas olarak konut eksikliğinden kaynaklandığını ve bu sorunu daha fazla düzenleme getirmek yerine konut piyasalarını serbestleştirerek çözmek istediğini belirtmişti.

FDP’nin inşaat ve konuttan sorumlu sözcüsü Daniel Föst, hükümetin odak noktasının “inşaat sektörü çökmeden önce inşaat kriziyle mücadele etmek” olması gerektiğini söyledi. Föst, “Ancak daha fazla, daha hızlı ve daha ucuza inşa ettiğimizde yeterli sayıda uygun fiyatlı konut yaratabiliriz” diye ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.