TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kira davalarında yeni dönem:

Arabulucuda çözülemeyen sorunlar mahkemeye taşınırken yeni bir gelişme daha yaşandı. Artık davalarda emlak danışmanlarından oluşan bir hakem heyeti bilirkişi olarak bulunacak.

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2023 10:27
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2023 10:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Kira davalarında yeni dönem:

"ANLAŞMAZLIKLAR EN KISA ZAMANDA ÇÖZÜME ULAŞACAK"

Emlak danışmanlarının bu sürece dahil olmasının hem piyasa hem de vatandaşlara katkı sunacağını kaydeden Bayram, şunları söyledi:

"Sözleşmelerden doğan anlaşmazlıklar mahkemelerde yıllar sürebiliyordu. Bunlar şimdi arabuluculuğa gelecek. 3 hafta içinde anlaşma sağlanamadığı takdirde direkt hakem heyetine gidecek. Örneğin bizim anlaştığımız TOBB Hakem Heyetine gönderilecek. Hakem heyetinde de ATO yönetimi ve meclisi tarafından seçilen, sektörümüzün içindeki gayrimenkul danışmanlarımızın vereceği raporlamayla anlaşmazlıklar en kısa zamanda çözüme ulaşacak."

TOBB'un hukukçuları ile ATO Emlak Komitesi işbirliğiyle hazırlanan program bünyesinde, 26 Eylül'de ATO Meclis Salonu'nda yapacakları eğitimle sürecin emlak danışmanlarına anlatılacağını kaydeden Bayram, "Sonra da tahkimlere meslektaşlarımızdan hakem heyeti seçip göndereceğiz. Seçeceğimiz tahkim ve arabuluculuk bilirkişilerinin tespiti için meslektaşlarımızın katılımı önemli" diye konuştu.

"BELGESİ OLMAYANLARA EMLAKÇI DİYEMEYİZ"

Gayrimenkul danışmanlarının statü ve sınırlarının Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik bünyesinde netleştirildiğini kaydeden Bayram, şunları söyledi:

"Burada en önemli husus gayrimenkul danışmanının yetkileri. Bu yetkiler Ticaret Bakanlığı tarafından alınan taşınmaz ticaret yetki belgesiyle sınırlanmıştır. Bu belgeyi alan tüm meslektaşlarımız gayrimenkul sözleşmelerine imza atabilir, alım-satım aracılık hizmetleri ve gayrimenkulün sahibinden sözleşme alarak ilan portallarında ve sosyal mecralarda ilan verebilirler. Belgesi olmayanlara emlakçı diyemeyiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.