TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kiralık ilanlarda değişiklik: İşte en çok aranan kriter!

Ev kiralarının sürekli tırmanışa geçmesi mal sahiplerinin kiracı profilini değiştirdi. Yeni ilanlarda bu değişiklik göze çarpıyor. İşte en çok aranan kriter...

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2023 17:42
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2023 17:42
https://www.kadinveekonomi.com
Kiralık ilanlarda değişiklik: İşte en çok aranan kriter!

"ESKİ VE YENİ KİRACI ARASINDAKİ FİYAT FARKLARI ARTTI"

Bu durumda yüzde 25'lik kira artış oranının etkili olduğunu belirten Özelmacıklı, "Mal sahiplerinin en büyük sıkıntılarından bir tanesi yüzde 25 zam sınırlaması. Bu uygulamanın devam etmesiyle eski ve yeni kiracı arasındaki fiyat farkları arttı. Bu durumun gelecek dönemlere yansıyıp yansımayacağı da belirsiz olduğu için mal sahipleri daha kısa dönemli kiracı arıyor. Mal sahipleri ile kiracıların anlaşmazlıkları arabuluculuk sistemiyle bir nebze de olsa dava sürelerinin kısalacağını söyleyebiliriz. Ancak özellikle aldığı kirayla geçinmeye çalışan mal sahiplerinin zorluk yaşadığını görüyoruz. Yüzde 25 sınırına uyan mal sahipleri için gelir vergisinin bir dönem için alınmaması onlar için önemli bir avantaj oluşturabilir" dedi.

"GÜNLÜK KİRALAMA KONUSUNDA TAPU DAİRESİ İLE TAŞINMAZLAR ENTEGRE OLMALI"

Son dönemde günlük kiralamaların da arttığını sözlerine ekleyen Özelmacıklı, "Kısa dönemde dediğimiz sadece bekar ve öğrenci açısından değil. Evlerini eşyalı hale getirip yabancılara kira verenlerde olabilir. Turistik olarak kısa dönemli kiraya verenler de olabilir. Son dönemde bu tarz taşınmazlara talep de arttı. Günlük kiralık evler Antalya gibi bölgelerde daha hareketli. Günlük kiralık evler genel olarak dijital platformlardan kiralanıyor. Bu platformlar Türkiye’den işletilmediği için ciddi bir vergi kaybı yaşanıyor. Bakanlık bu vergi kaybının önüne geçilmesiyle ilgili düzenlemeler yapıyor. Bu konuda en önemli tavsiyemiz, tapu dairesi ile taşınmazların entegre olmasıdır" şeklinde konuştu.

"KİRALIK AMAÇLI KONUT YAPACAK POLİTİKALARA İHTİYAÇ VAR"

Öte yandan İstanbul’da 6,5 milyon konutun yüzde 5’inin boş durumda olduğu bilgisini veren Özelmacıklı, "İstanbul'da kentsel dönüşüm nedeniyle 100 bin konut boşaltılmış ve yıkılmayı bekliyor. Boş konut önemli bir problem. Bu şekilde boş olan konutlara ek bir vergi düzenlenebilir. Ülkemizin kiralık konutta kalıcı politikalara ihtiyacı var. Arsaları inşaat firmalarına tahsis edecek veya sadece kiralık amaçlı konut yapacak politikalara ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

Kiralık ev ilanlarındaki değişiklik göze çarptı. Son dönemde kiracı-mal sahibi uyuşmazlıklarından dolayı yeni kiralanacak konutlarda artık aile yerine bekar veya öğrenci aranıyor. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklıyüzde 25 artış sınırlamasının gelecek dönemlerde de devam edip etmeyeceğinin belirsizliğinden ötürü mal sahiplerinin, daha kısa dönemli ve evi istenildiğinde boşaltabilecek kiracılar aradığını söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.