TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

kişilik aile bir ay boyunca sadece çay simit tüketirse Dikkat çeken hesaplama

Sözcü'de yer alan habere göre, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılında bir simit 0.2 TL, bir bardak çay ise 0.1 TL’ydi. 10 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçildiğinde ise simidin fiyatı 1.25 TL, çayın fiyatı 2.5 TL’ydi. Simide yapılan rekor zam akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Çay-simit hesabını” getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2024 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 29.01.2024 09:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
kişilik aile bir ay boyunca sadece çay simit tüketirse Dikkat çeken hesaplama

Erdoğan, 1993’te Refah Partisi’nde siyaset yaparken dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i “Çay-simit hesabı” ile eleştirip “Bu zalim yönetim, bu aziz millete bir bardak çayla bir simidi bile layık görmüyor’’ demiş ve çay-simit hesabı yaparak şöyle demişti:

“Bu kardeşinizin her zaman bir hesabı var. Bir bardak çay kaç para? Simit kaç para? Üç tane çocuğunuz, hatun dört, siz beş. Bakın çay ve simidin dışında başka bir şey yemeyeceksiniz. Ay 30 gün. Ne yapar? Evin kirasını kim ödeyecek? Elektrik, su parasını kim ödeyecek? Çoluk çocuğun okul masrafını kim karşılayacak? Soruyorum sizlere; Bu zalim yönetim, bu aziz millete bir bardak çayla bir simidi bile layık görmüyor. Bunların peşinden nasıl gideceksiniz?” 

Erdoğan’ın iktidarının 22. yılında yapılan çay simit hesabı 5 kişilik bir aile için 11 bin 250 liraya ulaşıyor. Bir bardak çay 10 TL, simit ise 15 lira. Tek öğünde bir simit yiyip, bir bardak çay içmek 25 lirayı buluyor. Beş kişilik ailenin bir öğünü 125 liraya üç öğün günlük simit-çay harcaması ise 375 TL liraya ulaşıyor. 17 bin 2 lira asgari ücretli bir vatandaşın eline bu hesaba göre 5 bin 572 lira kalıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.