TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuraklık Ayçiçeği'ni vurdu: Verim ve kalitede düşüş

Trakya’da ayçiçeği hasadının yüzde 90 seviyelerinde tamamlandığını söyleyen Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, bölgede ayçiçeği üretiminde kuraklık ve sıcak hava nedeniyle hem verim hem de kalitede düşüş olduğuna değindi.

Haber Giriş Tarihi: 05.10.2023 12:58
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2023 12:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Kuraklık Ayçiçeği'ni vurdu: Verim ve kalitede düşüş

Trakya’da ayçiçeği hasadının büyük oranda tamamlandığını aktaran Kırbiç, Olumsuz hava şartlarının ülke genelinde bitki üretimini etkilediğine dikkat çekti.

Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle ayçiçeği üretiminde düşüş olduğunu ifade eden Kırbiç, "Hasat yaklaşık yüzde 90-95 seviyelerine yaklaştı. Edirne bölgesinde, geç ekim olan yerlerde bir miktar hasat kaldı, o da yaklaşık birkaç güne kadar tamamlanacaktır. Geçtiğimiz yıl rekor bir üretim olmuştu ancak üreticinin gelirinde biraz düşüş yaşandığı için özellikle İç Anadolu ve bazı bölgelerde ekim alanları daraldı. Hem onun etkisi hem de kuraklıktan dolayı ciddi bir düşüş yaşandı" dedi.

'AŞIRI SICAKLIĞA BAĞLI YAĞ ORANLARINDA DA DÜŞÜŞ YAŞANDI'

Trakya genelinde bakıldığında kuraklıktan her yerin etkilendiğini ancak Tekirdağ’daki 3-4 ilçenin daha çok sıkıntı çektiğini söyleyen Kırbiç, "Bazı yerlerde biçilmeden tarlada kalan yerler oldu. Aşırı sıcakların çok olmasından dolayı yağ oranlarında da düşüş yaşandı. Hasadın ilk günleri yağ oranları kötüydü, daha sonraki dönemde yağ oranlarında birkaç puan yükselme yaşandı. İnşallah önümüzdeki yıllarda böyle kuraklık yaşamayız.

Ekim dönemi gelmesine rağmen hala kurak günler yaşıyoruz. Trakya’da yağışlar oldu ama Edirne’de hala yağış yok. İnşallah yağış alabilirsek üreticilerimiz sağlıklı bir buğday ekimi yapar" şeklinde açıklamada bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.