TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Litresi 30 ila 120 euro arasında satılan lavanta yağı böyle elde ediliyor!

Edirne’de hasadına başlanan kozmetik ve ilaç sanayisinin önemli ham maddesi lavantadan elde edilen uçucu yağın litre fiyatı uluslararası arenada 30 ila 120 euro arasında değişiyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2023 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2023 10:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Litresi 30 ila 120 euro arasında satılan lavanta yağı böyle elde ediliyor!

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, lavanta yağının kozmetik ve ilaç sanayisinin önemli ham maddesi olduğunu söyledi. Arz ve talep dengesine göre lavanta yağının listesinin uluslararası arenada 30 ila 120 euro arasında satıldığını belirten Tülek, Trakya genelinde lavanta üretiminin her geçen yıl arttığını açıkladı.

1 dekar lavanta tarlasından ortalama 6 ila 8 kilogram lavanta yağı elde edildiğini açıklayan Doç. Dr. Adnan Tülek, verimi çok iyi olan tarladan ise 10 ila 12 kilogram lavanta yağı elde edildiğinin altını çizdi. Edirne’de bin 100 dekarın üzerinde lavanta ekildiğini belirten Tülek, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne genelinde 4 bin dekara yakın lavanta ekildiğini söyledi.

Litresi 30 ila 120 euro arasında satılan lavanta yağı böyle elde ediliyor -  Ekonomi - Yellow Bülten

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ait tarlada olgunlaşmasını tamamlayan lavantalar hasat edildi. Lavanta yağının elde edilmesi için damıtma ünitesinde kazanlara yerleştirilen lavantalar, ateşin yakılmasıyla yağ ve sularını salmaya başladı. Kazandaki sıcaklığın belli bir dereceye çıkması sonrası elde edilen lavanta yağı, şişelerde muhafaza altına alınarak kalite kontrolü için laboratuvara getirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.