TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Memur ve emekli maaşlarına ne kadar artış yapılacak? İşte konuşulan zam oranı

Asgari ücrete yapılan zammın netleşmesinin ardından milyonların gözü kulağı memur ve emeklilere yapılacak olan zamma çevrildi. Peki memur ve emekliye ne kadar artış yapılacak? İşte detaylar Doğrudan 7 milyon dolaylı yoldan tüm çalışanları etkileyen asgari ücret zammı belli oldu. Asgari ücrete yıl ortasında yüzde 34 oranında zam yapıldı. Böylelikle net asgari ücret 11 bin 402 TL seviyesine çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2023 10:27
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2023 10:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Memur ve emekli maaşlarına ne kadar artış yapılacak? İşte konuşulan zam oranı

‘SÖZLERİ YERİNE GETİRME ZAMANI’ 

Seçim ekonomisi seçimlerden sonra ilk 100 gün içerisinde toparlanır. Mevcut iktidar devam ediyorsa şimdi sözleri yerine getirme zamanıdır söylemi ile ilerlenir. 

Seçimlerden önce belirtilen asgari ücrette biliyorsunuz yabancı bir para cinsinden düzenleme ile gerçekleştirildi. Orada vaat yerine getirildi. En düşük memur maaşı ile ilgili bir rakam vardı.  

‘YENİ DÜZENLEMELER ÇOK OLUMLU’ 

Bu düzenleme de yapılacak. 22 bin TL ibaresi var. Elbette enflasyonun getirdiği bu ortamda herkes satın alma gücünün artmasını ister. Yeni düzenlemeler ilgilenenler, ilgilendirilenler açısından çok olumlu. 

Seçimlerden önce en düşük emekli maaşı 7500 TL’ye çıkarıldı. Memnun olmayanlar oldu. EYT problemi senelerdir gündemdeydi. Son yılların en başarılı sosyal kampanyası ile EYT meselesi halledildi. 1 gün 2 gün ile mağdurlar geldi. 

Devletin en alt kademesine 22 bin TL verilirse özel sektörde orta kademede hangi maaşlar verilecek?  

MEMUR VE EMEKLİYE NE KADAR ZAM OLACAK? 

Konuyla ilgili Doç. Dr. Filiz Eryılmaz şu ifadeleri kullandı: 

“Asgari ücret bir ön deneme oldu. Asgari ücret beklentilerin üzerinde dengeleyici bir durum var. Memur ve emekli maaşlarına tatmin edici, beklentilerin altında gelmeyecek zam gelme ihtimali güçlü. 

Memurlar enflasyon farkı artı toplu sözleşmede yüzde 6 oranında zam alacaklar. Şimdilik hak kazanılan oran yüzde 13.1. 

3 Temmuz’da açılanacak haziran ayı enflasyonu yüzde 15’ler düzeyinde bir hak kazanılmış olacak. Yüzde 15 üzerine sosyal refah payı eklenecek. 

İŞTE KONUŞULAN ZAM ORANI 

Benim bu yönde beklentim yüzde 25 ile yüzde 30 arasında. Benim kendi beklentim memurlara yüzde 25’ler civarında zam geleceği. 

Emeklilere sadece enflasyon kadar zam geliyor. Onların şu anki hakkı yüzde 15, yaklaşık yüzde 2-2.5 fark daha geldiğinde yüzde 17’ler hakkı olacak. Üzerine sosyal refah payı. Beklentim yüzde 25-30 arasında olacağı yönünde. 

En düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını görüyoruz. Orada yüzde 85’lik zam yapılacak. En düşük memur maaşına yüzde 85 zam yapıp diğerlerine yüzde 25-30 yaptığınızda sıkıntı ortaya çıkıyor. Orada ek gösterge yöntemi ile seyyanen yapılacak iyileştirmelerle farkın giderileceği yönünde. Memurlara yüzde 25-30 oranında geleceği kanaatindeyim.” 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.