TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Merkez Bankası'nın faiz kararı kredileri nasıl etkileyecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı belli oldu. Ekim ayı toplantısını yapan TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentilere paralel 5 puan artırarak yüzde 35'e yükseltti. Aylık

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 20:00
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 20:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Merkez Bankası'nın faiz kararı kredileri nasıl etkileyecek?

PİYASALARA YANSIMASI NASIL OLACAK?

Ekonomist Muhammet Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Ekonomistlerin beklentisi 500 baz puandı. Küresel riskler düşünülerek daha itidalli bir şekilde faiz artırımı geleceğini tahmin etmiştim, 250 baz puan. Burada piyasanın istediği de önemli, artan enerji maliyetleri ile beraber enflasyon artabilir. 500 baz puan şahin bir artış. Reel faize daha yakınsadığını göreceğiz.

Kamu bankalarındaki mevduat faizleri yüzde 40 seviyesine gelmişti. Bununla beraber kredilerin biraz daha aşağı ineceğini tahmin ediyoruz. Miktarsal sıkılaştırma öngörüyorsanız daha az krediyi öngörürsünüz. Yüzde 35’e yakınsayan faiz bankaların daha az kredi vermesi demektir.

Faizlerdeki düşme 2024’ün sonu itibarıyla olacaktır. Biz Merkez Bankası’nın 500 baz puan faiz artışını şöyle okuyabiliriz. Gazze savaşının çok büyümeyeceğini, küresel riskler olsa da bunun dünya çapında büyümeyeceğini öngörebiliriz.

KREDİ KARTI FAİZLERİ NASIL ETKİLENECEK?

Öncelikle vatandaşın cebini ilgilendiriyor. Burada 1 Eylül itibarıyla nakit çekim faizi 3.87’ydi. Artan 50 baz puan ile beraber 4.2’lere yükselmişti. Şimdi 4,6 - 4.7’lere gelmesini bekliyoruz.

Aynı şekilde kredi kartı gecikme faizi 3.11’yi eylül ayı itibarıyla, ekim ayında 3.60’ya yükseldi şimdi 4’ü geçmesi bekleniyor. Yıllık yüzde 50’ye yakınsayan bir maliyet demek. Vatandaş kredi kartını ödeyemezse bin liraya 500 lira ödeyecektir demek. Bu da ciddi maliyet."

FAİZ KARARI NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

Doç. DR. Yüksel Okşak ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Ortadoks para politikasını sayın Mehmet Şimşek koordine ediyor. Radikal bir şekilde ortadoks politika bize enflasyona ne kadar yakınsarsanız enflasyonun etkisini azaltmış olursunuz diyor.

Faiz kararı ile iglili önümüzdeki aya ilişkin bekle gör politikası izleyebilir Merkez Bankası, şu an enflasyon tarafında sert baskı olduğunu düşünüyor. Yıl sonu enflasyonumuzun OVP’den de daha yukarı da tamamlayabiliriz. Merkez Bankası bu riskleri gördü. Merkez Bankası piyasların beklentileri doğrultusunda karar aldı."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.