TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Okul servislerine yeni düzenleme geliyor! O ücret artık istenmeyecek

Okulların açılmasına kısa bir süre kalırken, İstanbul'da servis taşımacılığı için yeni düzenleme geliyor. İBB'nin önerisi UKOME toplantısında görüşülecek. Söz konusu yeni düzenlemenin kabul edilmesi halinde; öğrenci servis taşımacıları, UKOME’de belirlenen tarife ve tarife dışı özel hizmetleri içeren iki ayrı servis hizmeti sunabilecek. Veliler istediği servisi seçebilecek. İşte tüm detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2023 11:57
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2023 11:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Okul servislerine yeni düzenleme geliyor! O ücret artık istenmeyecek

İSTENEN EK ÜCRETLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) Ağustos ayı olağan toplantısında servis taşımacılığına yeni düzenleme getiren öneri görüşülecek. İBB’nin önerisiyle ek hizmetler gerekçe gösterilerek istenen ücretlerin oluşturduğu mağduriyetlerin giderilmesi planlanıyor.

HESAPLAMA KİLOMETRE ÜZERİNDEN

Mevcut UKOME kararına göre servis taşımacılığı ücreti hesaplaması kilometre olarak tek gidiş üzerinden hesaplanıyor. Bu tarifede yer alan ücretler azami tutar olup tarifenin dışında ücret talep edilemiyor. Belirlenen ücretler resmi ve özel eğitim kurumlarında hizmet veren okul servisleri kapsıyor. İlgili mevzuatta yer alan standartlara ilave hizmetlerden yıl içinde yapılan geziler, özel ferdi kaza sigortaları, koltuk sayısından az öğrenci taşınması talepleri, lüks sınıf ve yüksek modelli araç kullanılması talepleri, özel ambulans anlaşması talepleri, hiçbir şekilde bu tarifeyle ilişkilendirilemiyor.

VELİ İSTEDİĞİ SERVİSİ SEÇEBİLECEK

Özellikle özel eğitim kurumlarında çeşitli mazeretlerle, ek hizmetler gerekçe gösterilerek UKOME tarafından belirlenen okul servis taşımacılığı tarifesinin çok üzerinde ücretler talep ediliyor. İBB, veliler ve öğrencilerin bu mağduriyetini gidermek için yeni düzenleme getiriyor.

UKOME’de görüşülecek öneriyle mevcutta kilometreye göre belirlenen ancak ek konfor hizmetleri nedeniyle farklı tarife uygulayanlardan, UKOME standartlarında da hizmet vermesi istenecek. UKOME tarafından belirlenen standardın üstünde hizmet veren servis taşımacısı, standart tarife için gelen talepleri de karşılamakla yükümlü olacak. Veliler dilediğini tercih edecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.