TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Özel okullarda 'yüzde 65 zam' oranıyla ilgili mahkemeden dikkat çeken karar!

Özel okul ücretlerine uygulanan artış yüzde 65 ile kısıtlandı ancak kimi özel okullar belirlenen oranın üzerinde ücret talep ediyor. Bunun bir örneği de Antalya'da yaşandı. Yüzde 65'in üstünde ücret talep eden okulu veli mahkemeye verdi.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 17:42
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 17:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Özel okullarda 'yüzde 65 zam' oranıyla ilgili mahkemeden dikkat çeken karar!

Antalya'da çocuğunu özel okula yazdıran bir veli, okulun yüzde 65'in üzerinde zam talep etmesi üzerine soluğu mahkemede aldı. Mahkeme, öğrencinin yüzde 65'lik ücretle kaydının yenilenmesi yönünde karar açıkladı. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu "Fahiş bedel ödemek zorunda kalan, çocuğunu bu şekilde ancak kaydettirebilen veliler, ayrıca istemedikleri etüt, yemek, kırtasiye, kitap, kıyafet, veyahut diğer bedellerle ilgili itirazları varsa, bunu önce okula yazılı olarak bildirsinler 'Ben çocuğuma bu hizmetleri almak istemiyorum' diye" açıklamasında bulundu.

SINIR YÜZDE 65 OLARAK BELİRLENDİ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararıyla, özel okullarda, ücret artışına dair yüzde 65'lik oran belirlenmiş, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ocak ayında kararla ilgili, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu sene yeni fiyatı, TÜFE'yi baz alacak şekilde belirleme kararı aldık. Velilerimizin desteklenmesi ve enflasyonun düşük olmasından dolayı yüzde 65 olarak belirlenmesi kararını aldık" ifadelerini kullanmıştı.

Eğitime ara verilen dönemde özel okullar para istiyor

“BÖYLE BİR HAKKIMIZ VARSA NİYE KULLANMAYALIM?"

Özel okulda öğrencisi bulunan veli Murat Gök “Kıyafet ve kırtasiyeleri anlaşmalı bir yerden alıyorlar. Oralardaki zam artışı yüzde 100'lerin üzerinde diyebilirim. Anlaşmalı oldukları bir kıyafet yeri var, okul kendi satıyor zaten. Kırtasiye için de anlaşmalı bir nokta var oraların dışında alım yapamıyorsunuz. Kıyafet bundan önce yoktu 1. sınıf öğrencisi benim çocuğum Bundan önce alanlarda yüzde 200. Bu ücretlerin ne kadarını geri alabiliyor olduğumuzu bilmek lazım bir de prosedürü bilmek lazım. Muhtemelen belge soracaklar. Aldıklarınızın faturaları duruyorsa, bunları belgelendirmek gerekecektir. Tüketici hakem heyetleri soracaktır bunları. Böyle bir hakkımız varsa niye kullanmayalım ? " dedi. Bir başka öğrenci velisi Hikmet Can ise" Buna benzer sınırlamalar, çocuklarını okutanlar için tabi ki avantaj gibi görünüyor. Bu nasıl uygulanır, uygulanabilir mi, işletmeciler bunu delmek için bir formül bulabilirler mi bilmiyorum. Mesela, okul fiyatları şu kadar artarken, çocuğunuz okulda yemek yemek istiyorsa o fiyatlar daha çok artabiliyor. Şunu da yapmak istemiyorum; iyiniyetli, düzgün vatanını seven okul sahipleri de var bunu kimse inkar edemez. Ne onlar ezilsin istiyorum çünkü onlar da öğretmen ve personel çalıştırıyorlar ne de halk bu durumda kalsın." dedi. 

YÜZDE 65 ÜSTÜ ZAM TALEP EDİLDİ, SOLUĞU MAHKEMEDE ALDI

Antalya'da bir veli, özel okulun yüzde 65'lik artış sınırının üstündeki ücret talebini Tüketici Mahkemesi'ne taşıdı. Antalya 1.Tüketici Mahkemesi; okula yüzde 65'lik artışla ücretini yatıran velinin, öğrenci kaydının yenilenmesi konusunda karar açıkladı. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu kararı değerlendirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.