TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Rekabet Kurumu'ndan Maya şirketlerine soruşturma!

Rekabet Kurulu, yaş maya üretiminde ve dağıtımında faaliyet gösteren 24 firmaya yönelik soruşturmada, şirket temsilcilerinin sözlü savunmalarını dinledi. Soruşturma heyeti, rekabet ihlali yaptığı tespit edilen 15 firma hakkında idari para cezası uygulanmasını istedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2023 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2023 15:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Rekabet Kurumu'ndan Maya şirketlerine soruşturma!

NİHAİ KARAR 15 GÜN İÇERİSİNDE

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, kurul üyeleri, soruşturma heyeti ve firmanın temsilcileri katıldı. Soruşturma heyeti, gerçekleştirilen tespitlerin sonucuna ilişkin görüşünü açıkladı. İnceleme ve tespitler sonucunda elde edilen bulguların, ilgili mevzuat ve içtihat çerçevesinde değerlendirilmesi neticesinde; rekabet ihlali yaptığı belirlenen 15 firma hakkında idari para cezası uygulanması istenirken; 8 firma hakkında idari para cezasına yer olmadığı belirtildi. Şirket temsilcileri söz alarak, soruşturmaya konu hususlar hakkında savunma yaptı. Rekabet Kurulu'nun nihai kararını 15 gün içerisinde açıklaması bekleniyor.

Rekabet Kurulu, maya üretim ve dağıtımında faaliyet gösteren teşebbüslerin aralarında anlaşarak, fiyat belirledikleri ve müşteri paylaştıkları yönündeki iddialarla ilgili Kasım 2021'de soruşturma başlattı.

Soruşturmada şirketlerden birinin talebi ile uzlaşma süreci gerçekleştirildi. Rekabet ihlallerini kabul edip, düzeltme taahhütlerinde bulunan firmaya verilecek cezada indirime gidildi ve 73 milyon 851 bin 619,33 TL idari para cezası yaptırımı uygulandı; firma nezdindeki soruşturma da sonlandırıldı. Tarafların yazılı savunma süreçlerinin tamamlanmasının ardından Rekabet Kurumu merkez binasında sözlü savunma toplantısı yapıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.