TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Salçalık biber tarlada 5 TL, markette ise 30 TL!

Marketlerde ve pazarda kilosunun 30 TL ve üzeri fiyatlara satıldığını kaydeden üretici Cumali Aslan, üreten hariç herkesin para kazandığını belirterek, "Şu an hiçbir şeye zam gelmemişken fiyatlar yükseliyor ama üreticiye bu yansımıyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2023 12:19
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2023 12:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Salçalık biber tarlada 5 TL, markette ise 30 TL!

"MARKETLERDE 30 TL’NİN ALTINA HİÇ DÜŞMEDİ"

Şu anda biberin kilosunun tarlada 5 lira olduğunu ifade eden Cumali Aslan, "Fabrikalar alımı durdurdu. Mahsulüm böyle duruyor. Şu an hasat yaptırsam 4 TL’si işçi 1 TL’si nakliye. Zaten insanlar aldı alacağını. Seneye 100 dönüm daha ekim yapacaktım vazgeçtim. Marketlerde kilosu 30 liraya, 40 liraya kadar çıkıyor. Marketlerden alınsın. Bu biber hiçbir dönem kilosu 30-25 TL’den aşağıya satılmadı kışın 70 TL’ye kadar marketlerde satılıyor. Düşmez de yani. Pazarlarda düşmez. Ama çiftçi maliyetini alamıyor" diyerek, market ve pazardaki fahiş fiyata tepki gösterdi.

"Salçalık biber meşakkatli üretimi zor bir sebze. Ama biz bu zorluklara rağmen bölgemize ekmek istedik dışarıdan gelmesin buradaki vatandaşlarımıza daha uygun ve kısa vadede ulaşsın istedik. Çiftçilere örnek olması için yol kenarını tercih ettik herkes gelsin baksın daha çok ekilsin üretilsin diye düşündük. Yetiştirdik ve güzel de oldu. Çok maliyetli bir ürün dönümde 40 bin TL masrafı var. Maliyetli bir iş ama değerini bulduğu zaman kazançlı bir ürün. Bir ay önce döneminde kilosu 22 TL’ye kadar yükseldi ama kuraklık yüzünden verim düştü fiyat yükseldi. İlk hasat 7’TL den yapıldı. Altmış dönüm yerden benim ilk hasadım yüz tondu. Ardından 22 TL fiyatı çıktı ve 15 ton gibi bir hasat yapıldı. Zaten az olduğu için fiyatı çok yükseldi. Bu bizim için bir yükseliş değildi. Yüz ton malımızı toplasaydık, bölgemizin insanları da 7’TL’den biber alıp salça yapsaydı, hem biz kazanırdık, hem onlar kazanırdı. İlk ürün çok popüler bir fiyatla başlıyor.

Çiftçi ürününü hasat etmeye başladığında elinde kalma noktasına geliyor. Burada zarar eden kim? Zarar eden yine çiftçi. Gübre satan, zirai ilaç satan, mazot satan, işçi grubu bu tür kesimlerin hepsi pahalı alıyor, pahalı satıyor. Onların umurunda bile değil. Ben ürettiğim malı pahalı satamıyorum."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.