TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Şeker, kakao ve kahveye zam!

Emtia piyasasında son dönemde yaşanan düşüş eğilimi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirim zamanlamasına yönelik belirsizlikler ve ABD'de imalat sanayisine ilişkin endişelerin etkisiyle geçen hafta da devam etti. Ancak, belirli ürünlerde arz kısıtlamaları ve üretim riskleri fiyatların yükselmesine neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2024 15:58
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 15:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Şeker, kakao ve kahveye zam!

VİETNAM’DAKİ KURAKLIK KAHVE FİYATLARINI ARTIRIYOR

Vietnam'da yaşanan kuraklık endişeleri, küresel kahve fiyatlarında yükselişe neden oldu. Dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi olan Vietnam'da, kuraklık nedeniyle üretimin düşeceği beklentisi piyasalarda arz endişelerini artırdı. Bu durum, kahve fiyatlarının hızla yükselmesine yol açtı. Uzmanlar, kuraklığın devam etmesi halinde kahve fiyatlarındaki artışın sürebileceğini belirtiyor.

ŞEKERDE ÜRETİM AÇIĞI RİSKİ

Şeker piyasasında da fiyatlar yükseliyor. Uluslararası Şeker Organizasyonu (ISO), 2023/24 sezonunda 689 bin ton üretim açığı olacağını tahmin ediyor. Bu üretim açığı beklentisi, şeker fiyatlarının yükselmesine yol açtı. Şeker üretimindeki olası açık, özellikle Brezilya ve Hindistan gibi büyük üreticilerin iklim koşullarına bağlı olarak şekeri daha az üretmesine bağlı olarak daha da belirginleşebilir.

FİLDİŞİ SAHİLİ'NDE KAKAO ARZI DARALIYOR

Fildişi Sahili’nde kakao satışlarındaki kısıtlamalar, arzın daha da sıkılaşacağı endişelerini artırdı. Fildişi Sahili kakao düzenleyicisi Le Conseil du Cafe-Cacao, ülkede işleme tesisi olmayan şirketlere ve ihracatçılara, en azından bu ayın sonuna kadar kakao çekirdeklerini satın alamayacaklarını bildirdi. Bu kısıtlama, kakao arzında daralmaya ve dolayısıyla fiyatlarda artışa neden oldu. Kakao piyasasında yaşanan bu sıkıntılar, çikolata ve diğer kakao ürünlerinin fiyatlarına da yansıyabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.