TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Telefonlarının yarısından fazlası 9 bin 500 TL'nin altında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversiteli gençlere, piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği sunulacağının müjdesini verdi. Böylece cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4'üne, bilgisayarlar için ise yüzde 16,7'sine kadar bir tutarda destek sağlanacak.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2023 21:13
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2023 21:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Telefonlarının yarısından fazlası 9 bin 500 TL'nin altında

"Bu yıl 12 milyon ila 12 milyon 500 bin adet telefon satılacağını öngörüyoruz"

Mustafa Kemal Turnacı, Türkiye'de ocak-ağustos döneminde satılan cep telefon verilerine göre, Türkiye'de satılan cep telefonlarının miktar bazlı yüzde 57'sinin, ciro açısından da yüzde 27'sinin 9 bin 500 liraya kadar olan telefonlardan oluştuğunu bildirdi.

Turnacı, "Bu alım gücündeki öğrencilerimiz bu teknolojiye daha rahat, daha kolay ulaşacak. Bu bizi mutlu ediyor. Tabii ki temennimiz buradaki rakamın daha yüksek olması. Farklı alım gücündeki vatandaşların da yine kendi tercihlerine göre teknolojiye daha kolay ulaşmasıydı. Ama biz bunu bir adım olarak görüyoruz. Bu adımı olumlu karşılıyor, değerli buluyoruz. Farklı kesimlerin yine teknolojiye rahat ulaşacakları, avantaj sağlayacakları adımların bir başlangıcı olmasını temenni ediyoruz." şeklinde konuştu.

Destek müjdesinin seçimlerden önce dillendirildiğini anımsatan Turnacı, şöyle devam etti:

"Bu, vatandaşlarımızın bir beklentiye girmelerine neden oldu. Alımlarını ertelediler. Bu da pazarı olumsuz etkiliyordu. Aslında vatandaşlarımızın bir kısmı burada mağdur oldu. Çünkü belki onların alım gücü 9 bin 500 lira seviyesinin üzerindeydi.

Cep telefonu alım ihtiyaçlarını erteleyen vatandaşlar ile Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği destekten faydalanmak isteyen öğrencilerimiz sayesinde piyasanın hareketleneceğini ve sektöre olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Atılan adımı olumlu buluyoruz. Öte yandan, Türkiye'de yıllık telefon satış adedinin 10 milyon 500 bin seviyesinin altına inmediğini görüyoruz. Çünkü bu ürünler artık hayatı kolaylaştıran ürünler. Zaruri ihtiyacımız artık telefonlar. Bu yıl 12 milyon ila 12 milyon 500 bin adet telefon satılacağını öngörüyorduk. Bu destekle beraber bunu kolaylıkla yakalayacağımızı düşünüyoruz."

Turnacı, destek kapsamında alınacak telefonlarda, tıpkı yolcu beraberinde getirilen elektronik cihazlardaki gibi IMEI numarası eşleştirme uygulamasının gündeme gelebileceğini belirterek, bunun suistimali önleme açısından çok doğru bir adım olacağını söyledi.

Turnacı, Türkiye'nin dijital toplum olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızın verdiği müjde çok sevindirici. Aslına bakarsanız sahanın talebi ve bizlerin beklentisi buradaki fiyat aralığının daha yüksek olmasıydı. Cep telefonlarında piyasa satış fiyatının en az 25 bin lira olmasını bekliyorduk. Çünkü ülke insanımızın her zaman en iyisine, en iyi teknolojilere layık olduğunu düşünüyoruz. Bir kere bunu böyle değerlendiriyoruz. Bu bakış açısıyla değerlendirsek de mevcut koşulları göz ardı da etmiyoruz. Bu açıdan atılan bu adımı, yapılan bu desteği sektör açısından çok olumlu karşılıyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.