TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tezgahlarda hamsi arttı ama ihracat yapılamadı

Vira Bismillah diyerek denize açıldılar ve ağırlıklı olarak hamsi avlıyorlar. İç piyasada kilosu ortalama 40 ila 75 lira arasında satılan hamsi, fiyatının yüksek olması sebebiyle henüz ihracatı yapılamadı.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 10:30
https://www.kadinveekonomi.com
Tezgahlarda hamsi arttı ama ihracat yapılamadı

EN FAZLA İHRACAT FRANSA'YA YAPILDI

En fazla ihracat yapılan ülke Fransa oldu ve 2 milyon 232 bin 327 dolarlık bir gelir elde edildi. Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri, önemli alıcılar arasında yer aldı. Ancak Somali'ye yapılan ihracat sadece 40 dolarlık bir değere sahipti.

Geçen sezon hamsi ihracatı Fransa, Belçika, Birleşik Devletler, İspanya, Birleşik Krallık, Almanya, Ukrayna, İtalya, Suriye, KKTC, Azerbaycan, İsveç, İsviçre, Hollanda, Gürcistan, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Lübnan, Bulgaristan, Irak, Kenya ve Somali olmak üzere 23 ülkeye yapılmıştı. Toplam 1 milyon 178 bin 135 kilogram hamsi ihracatı gerçekleştirilirken, 5 milyon 853 bin 846 dolar döviz girdisi sağlandı.

Denizlerde av yasağı sona erdi ve balıkçılar yeni hamsi av sezonuna "Vira Bismillah" diyerek başladı. Hamsi, genellikle Marmara Denizi ile Batı Karadeniz arasında bol miktarda avlanıyor ve iç piyasada kilosu ortalama 40 ila 75 TL arasında satılıyor. Ancak fiyatının yüksek olması nedeniyle ihracat henüz gerçekleşmedi.

Hava şartlarındaki değişimlerin hamsi bolluğunu artıracağı ve fiyatının düşeceği belirtiliyor. Bu da ihracatın artmasını sağlayacak. Ancak şimdilik hamsi iç piyasada tüketiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.