TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TÜGİAD'a kayyım atandı!

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği’nin (TÜGİAD) geçtiğimiz günlerde göreve gelen yeni yönetim kurulu üyeleri, mahkeme kararı ile görevden alındı. Yapılan usulsüzlükler ve tüzüğe aykırı ihraçlar sebebiyle mahkeme kararı ile derneğe kayyım atandı.

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2023 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2023 15:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
TÜGİAD'a kayyım atandı!

Av. Sakarya sözlerine şöyle devam etti;

“Gelinen noktada, TÜGİAD’daki ihraç kararlarının siyasi olarak alındığı aşikar hale gelmiştir. Özellikle hükümete yakın üyelerin savunmaları bile alınmadan üyeliklerinden ihraç edilmesi kamuoyunun dikkatini çekmiştir. Yaşanan süreçle ilgili mahkemeye şikayette bulunulmuş, yasal olarak ihraç edilen üyelerin hakları aranmıştır. Gelinen noktada mahkeme tarafından inceleme başlatılmış, alanında uzman bir kişi olayı incelemesi için görevlendirilmiştir. Yapılan incelemeler çerçevesinde şikayetler haklı bulunmuş TÜGİAD Genel Merkezi’ne kayyum atanmıştır."

TÜGİAD’da geçmiş dönemde yaşanan olayları hatırlatan Av. Sakarya, “Genel kuruldan birkaç gün önce yeni başkan Gürkan Yıldırım ve bir grup yönetim kurulu üyesi kişiler sosyal medyada mevcut başkan ve arkadaşlarına siyasi bir linç girişimi başlatmış, usulsüz ses kayıtları ve gece yarısı toplantıları ile karar alarak, Gürkan Yıldırım’ı başkan ilan etmişlerdi. Ancak aldıkları karar İçişleri Bakanlığı’ndan aynı gün dönmüştü. Yaşanan olaylar sonrası birçok üye can güvenliği dolayısı ile genel kurula katılmamıştı. Mahkeme tarafından ileri boyutta olay yaşanmaması için kolluk kuvvetleri görevlendirilmişti. Daha evvel 40 silahlı koruma ile TÜGİAD İstanbul Tüzük Genel Kurulu basılmış, Ankara Genel Kurulu’nda ise yaralamalı olaylar yaşanmıştı. Göreve gelir gelmez geçmiş dönemde gerçekleştirilen birçok faydalı ziyaretin fotoğrafları sosyal medyadan silinmiştir. Bu fotoğraflar içinde cumhurbaşkanının, meclis başkanının ve cumhurbaşkanlığı kabinesinde yer alan bakanlar kurulunun fotoğraflarının olması dikkat çekmiştir. Bunlar göz önüne alındığında mevcut yönetimin sağlıklı bir şekilde görevini yürütmesi imkansız hale gelmiştir. Kamuoyunda itibar kaybeden Türkiye’nin en önemli STK’larından biri olan TÜGİAD’ın mahkeme tarafından alınan kayyum kararı ile eski güzel günlerine döneceğine inancımız tamdır” diye konuştu.

TÜGİAD 19. Dönem Yönetimi tarafından hiçbir haklı gerekçe gösterilmeden görevden alındığını ifade eden Ankara Şubesi Başkanı Burak Dalgıç, yaptığı açıklamada ise 2022 yılının Haziran ayında TÜGİAD Genel Kurulu toplantısında TÜGİAD Genel Sekreteri Melik Rupen Mıhçıyan’ı darp eden grupların tekrar şube yönetimine alınmak istendiği için skandal şekilde görevden alındığını öne sürmüştü. TÜGİAD üyesi Burak Dalgıç, dernek üyeliğinden çıkarılması ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti;

"Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiş, dernek çatısı altında yıllardır aktif bir şekilde çalışmalar yürütmüş ve her zaman elinden gelenin en iyisini, layıkıyla yapmaya gayret etmiş biri olarak hiçbir haklı gerekçeye dayandırılmadan dernek üyeliğimin sonlandırıldığını öğrenmek beni derinden üzmüştür. 19 Haziran 2023 tarihinde tarafıma gönderilen bir e-mail ile gerekçesiz bir şekilde dernek üyeliğinden ihraç edildiğim bildirilmiştir. Öncelikle genel merkez seçim sürecinde Gürkan Yıldırım’ı desteklemediğim için şu anda uğradığım itibar suikastını kabul etmeyeceğimi ve yasal yollardan tüm haklarımı arayacağımı bilmenizi isterim.”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Av. Kadriye Güçlü Sakarya, TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Burak Dalgıç’ın hiçbir gerekçe gösterilmeden görevden alınması, tüzüğe aykırı şekilde dernekten ihraçların yapılması olayın mahkemeye taşınmasına sebep olduğunu ifade etti. İş insanları derneğine başkan olan ve yönetimde yer alan tüm iş insanlarının vergi levhası olması ya da bir şirkete ortaklığının bulunması gerektiğine vurgu yapan Sakarya, “TÜGİAD’ın mevcut başkanın hiçbir çalışanı olmadığı gibi yönetim kurulunda bulunan bazı üyelerin de hiçbir ticareti faaliyeti bulunmadığı tespit edilmiş, bunun bir usulsüzlük oluşturması dolayısıyla kanun yoluyla, itiraz gerçekleştirilmiştir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.