TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk Lirası'nda dev adım! 500 TL ve 1000 TL'lik banknotlar o tarihte çıkıyor

Ülkemizde her geçen gün yükselen enflasyon ve döviz kuru nedeniyle zamlı süreç devam ediyor. Sürekli olarak yükselen hayat pahalılığı ile birlikte yeni banknotlara dair açıklamalar geliyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2023 15:45
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2023 15:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Türk Lirası'nda dev adım! 500 TL ve 1000 TL'lik banknotlar o tarihte çıkıyor

5 TL VE 10 TL'LİK BANKNOTLARIN DEĞERİ KALMADI

Açıklamalarında yer alan detaylara göre piyasada bulunan en küçük banknot 5 TL olduğunu belirtti. Günümüzün şartlarında 5 TL'ye sadece 1 adet ekmek alınabilirken Şeref Oğuz'un açıklamalarına göre, 5 TL banknot ile sadakanın bile verilemeceği vurgulandı.

En yüksek olan 200 TL banknotuna dair açıklamalarına ise yükselen enflasyon karşısında satın alma gücünün fazlasıyla azaldığı vurgulandı. ATM'lerin banknotlar ile dolduğunu belirten uzman isim 200 TL'nin üstü olan 500 TL banknotun çıkarılmasının kaçınılmaz bir hal aldığını ifade etti.

500 TL VE 1000 TL'LİK BANKNOTLAR GELİYOR

Ülkemizde sürekli olarak yükselen enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle ATM'lerde yer alan paraların sıcak sıcak olduğu dikkat çekiyor. Sürekli olarak yeni basılmış 200'lükler ve 100'lükler tüketicilerin dikkatini çekerken yeni banknotlar için araştırmalar sürüyor. Seri numaraları üst üste gelen yeni nakitlerin henüz mürekkebi yaşken aslında liranın 1 sıfır aldığının göstergesi olarak belirtildi.

Asgari ücret, memur ve emekli maaşlarında paylaşılan etiketler ile fiyatlandırmadaki bozulma Türk Lirasına olumsuz etki sağladı. Şeref Oğuz'a göre 5 TL ve 10 TL kağıt paranın değersizleşmesiyle 1 TL ve altındaki bozukluklar yerine 5 TL'lik ile 10 TL'lik metal paraya dönüştürülecek. İddiaya göre 2023 yılı içerisinde 500 TL'lik banknotlar, 2024 yılı içerisinde de 1.000 TL'lik banknotlar piyasaya sürülecek.

500 TL'lik banknot tasarımı

1.000 TL'lik banknot tasarımı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.