TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk Lirası ve dolar için OVP'den yeni sinyal! Ya dış kaynak, ya faiz artırımı...

Yıl sonunda dolar/TL kuru ortalamasının 23,9 TL düzeyin de olması beklenirken, bu seviyenin yakalanabilmesi için kalan 4 ayda kurun 28.38 TL'de seyretmesi gerektiği ancak rakamın 30 TL'yi görebileceği tahmin edildi. Yüzde 11'lik bu artış için, "doların hızlı artışına izin verilmeyeceği" yorumu yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2023 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2023 12:23
https://www.kadinveekonomi.com
Türk Lirası ve dolar için OVP'den yeni sinyal! Ya dış kaynak, ya faiz artırımı...

MERKEZ BANKASI’NDAN YENİ HAMLE GELEBİLİR

Dört ay için yüzde 11’lik oran da, doların hızlı artışına izin verilmeyeceği anlamını taşıdığını söyleyen Aktaş, “En azından bu yönde çaba gösterileceği anlamını taşır. Bunun nasıl sağlanacağına gelince... Ya ciddi bir dış kaynak bulunacaktır ya da TL’ye değer kazandıracak adımlar atılacaktır. Yani Merkez Bankası göstermelik oranlarda değil, işe yarayacak oranlarda faiz artırımına devam edecektir” ifadelerini kullandı.

GELECEK YIL DOLARDA HEDEF 36,78 TL

Orta vadeli programa göre dolarda 2024 yılının ortalaması da 36.78 lira. Buna göre dolarda 2024 ortalaması bazında bu yılki tahmine kıyasla 54’lük bir artış öngörülüyor.
“Bu oran ilk bakışta 2024’ün yüzde 33’lük enflasyon hedefiyle çelişiyor gibi görünse de ortada bir çelişki yok” diyen Aktaş, “36.78’lik 2024 kuru, yıl sonuna değil, yıl ortalamasına işaret ediyor. 2024’ün deflatörü, yani yıllık ortalama fiyat artışı hedefi de yüzde 55.3. Dolayısıyla iki oran uyumlu. Orta vadeli programda yer almamakla birlikte 2024 enflasyon hedefinden yola çıkarak yıl sonu kurunu 40 lira olarak tahmin etmek yanlış olmaz. Bu yıl sonundaki kur 30 lira düzeyinde oluşursa, 2024’teki enflasyon yüzde 33 olarak tahmin edildiğine göre, doların da bu oranda artıp yılı 40 lirada tamamlayacağı tahmin edilebilir. Ancak bu, kurun enflasyon kadar artacağı varsayımına dayanan bir tahminden öteye gitmez” yorumunda bulundu.

ENFLASYON TAHMİNLERİ DE DEĞİŞTİ

Merkez Bankası’nın yüzde 58’e yükselttiği, daha sonra bir anlamda örtülü biçimde yüzde 62’ye revize ettiği enflasyon tahmini orta vadeli programda bir kez daha revizyona uğradı ve yüzde 65 oldu.

“Enflasyon tahmininin yüzde 65’e çıkarılması, ilk sekiz ayda yüzde 43 olan enflasyonun üstüne son dört ayda yüzde 15’lik bir artış daha beklendiğini gösteriyor” diyen Aktaş, enflasyon kurdan çok artacabileceğini dile getirerek, “Bu arada yüzde 65’lik tahmine göre bile son dört ayda enflasyonun kurdan daha fazla artacağı öngörülüyor. Enflasyonda yıllık yüzde 65, son dört ayda yüzde 15 artışa bağlı. Oysa dolarda son dört ay artışı yüzde 11 dolayında tahmin ediliyor ya da öngörülüyor.Dolardaki artışı düşük tutma çabasının bir göstergesi de bu. Dolar artışı bu oranda tutulabilir mi, bilinmez. Ama bir de enflasyon yüzde 65 değil de yüzde 70-75 arası bir yerde gerçekleşirse enflasyon-kur makası daha da açılacak demektir” şeklinde değerlendirme yaptı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.