TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

'Türkiye Çevre Haftası' için 81 ile genelge gönderildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 21 Mayıs 2022'de Resmi Gazete'de yayımlanan, "Türkiye Çevre Haftası" konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi uyarınca, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 81 ilde yapılacak etkinliklere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2023 14:31
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2023 14:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
'Türkiye Çevre Haftası' için 81 ile genelge gönderildi

“ÇOCUKLARIN VE LİSE ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNİN DENİZLERE ÇEKİLEBİLMESİ AMACIYLA HAYALLERİNİ ORTAYA ÇIKARACAK HEM DENİZ YÜZEYİNE HEM DE DENİZ ALTINA YÖNELİK İLKOKULLAR ARASI RESİM; ORTAOKULLAR VE LİSELER ARASI ŞİİR VE KOMPOZİSYON YARIŞMALARI DÜZENLENECEK”

"Temiz Bir Dünya İçin Denizlerimizi Temiz Tutalım" temasıyla çocukların ve lise öğrencilerinin dikkatinin denizlere çekilebilmesi amacıyla hayallerini ortaya çıkaracak hem deniz yüzeyine hem de deniz altına yönelik ilkokullar arası resim; ortaokullar ve liseler arası şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek. Kurum ve üniversitelerin, öğrencilere yönelik ortaklaşa "çevre, deniz ve iklim temalı" atölye ve eğitim çalışmaları düzenlemesi teşvik edilecek.

“HALK-DENİZ ETKİLEŞİMİNİN ARTIRILMASI İÇİN DENİZE KIYISI OLAN ŞEHİRLERDE, SAHİL KESİMLERİNDE, DENİZE KIYISI OLMAYAN ŞEHİR MERKEZLERİNDE BİSİKLET TURU DÜZENLENECEK”

Toplumun deniz okuryazarlığının gelişiminde bilim insanları ile halkın buluşma noktaları oluşturularak bilgilendirmeler yapılacak ve denizlerin iyi yönetimi, deniz çevresinin bilimsel olarak doğru anlaşılması ile deniz ekosisteminin tehlike altında olduğu anlatılacak. Denizlerin temiz tutulmasına dikkat çekilmesi, iklim değişikliğine yönelik farkındalığın arttırılması ve halk-deniz etkileşiminin artırılması için denize kıyısı olan şehirlerde, sahil kesimlerinde, denize kıyısı olmayan şehir merkezlerinde bisiklet turu düzenlenecek.

81 il valiliğine genelge gönderildi: Türkiye Çevre Haftası'nın teması  belirlendi - Gündem Haberleri

“ÇEVRE HAFTASI BOYUNCA BELİRLENEN BİR GÜNDE VE BİR BALIKÇI BARINAĞINDA BALIKÇILARIN KATILIMIYLA TEMİZ, ÜRETKEN VE SÜRDÜRÜLEBİLİR DENİZLER İÇİN DENİZ ÇÖPÜ AVI BAŞLATILACAK”

Balıkçılıkla ilgili kurum, kuruluş ve STK'ler ile görüşülerek, Çevre Haftası boyunca belirlenen bir günde ve bir balıkçı barınağında balıkçıların katılımıyla temiz, üretken ve sürdürülebilir denizler için deniz çöpü avı başlatılacak. Bir gün içinde ağırlıkça en çok deniz çöpü toplayan ve ilk 3'e giren balıkçı teknelerine çeşitli ödüller verilecek. Toplanan deniz çöplerinden uygun olanlar etkinlik alanlarında sergilenecek. Sıfır Atık Mavi kapsamında toplanan deniz çöpleri uygun bertarafa gönderilecek. Tüm denizler için denizlere ulaşan atıkların ve deniz çöplerinin deniz yaşamına, flora ve faunasına etkisini en güzel şekilde anlatan, ifade eden 3 farklı fotoğrafa ödül verilecek.

“ÇEVRE MÜFETTİŞLERİ ARTIK DENİZ ÇEVRESİ MÜFETTİŞİ DE OLUYOR" VURGUSUYLA ÇOCUKLARA YÖNELİK ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK”

"Çevre müfettişleri artık deniz çevresi müfettişi de oluyor" vurgusuyla çocuklara yönelik etkinlikler düzenlenecek. Çocuklara, Mavi Vatan kavramı, deniz kaynaklarının ülkenin zenginliği olduğu ve yaşamlarımızın denize bağlı olduğu konuları anlatılacak. Bu kapsamda "Karasal Faaliyetlerden Kaynaklanan Deniz Kirliliği", "Sıfır Atık Mavi", "Çöpsüz Miras Bırakmak", "Biyolojik Çeşitliliği Korumak", "İklim Dengesini Sürdürmek", "Sağlıklı ve Üretken Denizler" konularında söyleşi, gösteri ve konferanslar düzenlenecek.

“DEPREMDEN ETKİLENEN TÜM VATANDAŞLAR ADINA VE ANISINA SAYGI ÇELENGİ BIRAKILARAK ‘ÇEVRE HAFTASI’ BAŞLATILACAK”

Genelge uyarınca tüm Türkiye'de eş zamanlı, 5 Haziran'da denize kıyısı olan illerde denize, olmayan illerde ise uygun su yüzeylerine şehir idarecileri başta olmak üzere tüm vatandaşların katılımıyla depremden etkilenen tüm vatandaşlar adına ve anısına saygı çelengi bırakılarak Çevre Haftası başlatılacak. Etkinliklerin mümkün olduğunca suyla etkileşimi olan deniz, göl ve akarsu kıyısı gibi alanlarda, mümkün olmayan yerlerde millet bahçelerinde temaya uygun bir şekilde yapılması sağlanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.