TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'ye akın ettiler!

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelip, yaz tatillerini ana vatanda geçiren gurbetçilerin Edirne'deki sınır kapılarında oluşturduğu yoğunluğun sona ermesiyle birlikte Bulgar turistler, günübirlik alışveriş için Edirne'ye gelmeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2023 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 17:10
https://www.kadinveekonomi.com
Türkiye'ye akın ettiler!

‘DÖVİZ KURUNUN FARKI VAR’

Komşu ülke turistlerinin kentte iğneden ipliğe her şeyi satın aldığını belirten Cingöz, "Özellikle Edirne'deki tatlı tüketiminin yüzde 80'ini Bulgarlar alıp götürüyor. Bunun yanında kozmetik ürünlerinin çoğunu onlar alıyorlar. Her şeyi alıyorlar, almadıkları bir şey yok. Bunun yanında geldikleri zaman günlük 1000- 1500 leva bandında harcıyorlar. Elimde istatistiki bir bilgi yok ama duyduğumuz bu. Burada döviz kurunun da farkı var. Esas ana geliş nedenlerinden birisi de bu. Biliyorsunuz, daha önce biz oraya gidip alışveriş yapıyorduk" diye konuştu.

'ESNAF FİYATLARI ŞİŞİRMEMELİ'

Bulgar ve Yunan turistin halen ilk tercihinin Edirne'den yana olduğunu kaydeden Cingöz, "2020 yılında biz bir komisyon kurmuştuk. Bu komisyon gidip Çorlu, Lüleburgaz'da araştırma yapacaktı, müşteri oraya mı kaydı diye. Fakat pandemi araya girdi, sokağa çıkma yasakları oldu, komisyon araştırma yapamadı. Bizim orada arkadaşlarımız var, kendilerine soruyorum, tek tük geldiğini ama bizim gibi olmadığını belirtiyorlar. Dolayısıyla Edirne, Bulgar müşterisini kaybetmedi, kaybetmemeli de. Bunun için esnafa büyük iş düşüyor. Makul davranmaları lazım, fiyatlarda özellikle. Fiyatları çok fazla şişirmemeliler" ifadelerini kullandı.

'SINIR KAPISI ŞU ANDA DAHA SAKİN'

Bulgaristan'ın Haskovo iline bağlı sınır bölgesindeki Svilengrad ilçesinden gelen Milena Danskova, düğün alışverişi yaptıklarını belirtti. Danskova, "Bugüne kadar Almanya'ya dönen çok fazla araç görüyorduk çünkü biz de sınıra yakın Svelingrad'da yaşıyoruz. Şimdi onların azalmasıyla sınır kapısı daha sakinleşti. Tam anlamıyla sakinleşti diyemem ama şu anda daha iyi. Birkaç elbise aldık çünkü yaklaşan bir düğünümüz var. Fiyatlar da bence makuldü. Ben kendime ayakkabı baktım. Kuzenim daha fazla para harcadı. Sanıyorum 100 leva civarında harcadı" ifadelerini kullandı.

'CİDDİ ANLAMDA ALIŞVERİŞE GELMEYE BAŞLADILAR'

Edirne Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, "Gurbetçi sezonunun sonu geldiğinden dolayı ciddi anlamda Bulgar vatandaşı artık Edirne'ye alışverişe gelmeye başladı. Bunların gelişi Edirne ekonomisine fayda sağladığı gibi memleket ekonomisine de katkıları var. Burada, esnaf yapılması gereken zamları yansıtacak ama fırsatçılık yapmaması lazım. Bunun kıymetini bilmesi lazım. Yarın öbür gün başka şehre gittikleri zaman 'Neden böyle oldu?' diye kendi aramızda çok tartışırız ama fayda sağlamaz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.