TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Üniversitelilere vergisiz cep telefonunda ‘şifre’ detayı!

Yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisi 1 Kasım itibarıyla destekten faydalanmaya başlayabilecek. Resmi Gazete 'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine yönelik detaylar da belli oldu.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 19:28
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 19:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Üniversitelilere vergisiz cep telefonunda ‘şifre’ detayı!

TEKNOLOJİK CİHAZ DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Satın alma tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı üniversite öğrencilerinin her biri, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteğinden faydalanabilecek.

AÇIKÖĞRETİM YA DA İLK VE ORTA ÖĞRETİM DÜZEYİNDEKİ ÖĞRENCİLER DESTEKTEN FAYDALANABİLECEK Mİ?

Hayır. Destekten yalnızca örgün eğitimdeki yükseköğretim öğrencileri faydalanabilecek.

DESTEK MİKTARI NE KADAR OLACAK?

Söz konusu destek, nihai satış fiyatı 9 bin 500 TL'yi aşmayan mobil cihazlar ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen fatura ile yapılan satın alımlarında kullanılacak. Her öğrencinin bir defaya mahsus olmak üzere kullanabileceği teknolojik cihaz destek tutarı toplamı en fazla 5 bin 500 TL olacak.

TELEFON YA DA BİLGİSAYAR NASIL ALINABİLECEK?

Destekten faydalanabilecek öğrencilere birer şifre tanımlanacak. Bu şifrenin tanımlanmasına ilişkin yöntem Gençlik Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında çalışılmaya devam edilirken, edinilen bilgiye göre şifreler Gençlik Bakanlığı'na ait "Gencizbiz" portalı üzerinden öğrencilere ulaştırılacak. Portala E-devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor.

İKİNCİ EL CİHAZLAR DESTEK KAPSAMINDA MI?

Hayır, ikinci el cihazlar destek kapsamı dışında tutulacak.

ŞİFRE ALDIKTAN SONRA SATIN ALMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

Gencızbız portalı üzerinden kendilerine tanımlanan şifreyi alan üniversite öğrencileri, bu şifre ile online mağazalar ya da fiziki teknoloji mağazalarından destek kapsamındaki telefon ya da bilgisayarları satın alabilecekler. Satın alma esnasında ücreti vergi dahil olarak ödeyecek olan öğrenciler daha sonradan vergi iadelerini geri alacaklar.

TELEFON SATIN ALIMINDA TAKSİT OLACAK MI?

Kredi kartıyla telefon satın alımlarında taksit yasağı bulunuyor. Yani öğrencilerin nakit ya da kredi kartına tek çekim olarak telefonları almaları gerekecek. Ancak e-ticaret platformu Hepsiburada öğrencilere özel Hepsiburada Limiti tanımlayarak cep telefonlarında 12 ay, bilgisayarlarda ise 9 ay taksitli ödeme imkânı sağlayan tek platform olarak öğrencilerin cebini rahatlatacak.

VERGİSİZ OLARAK ALINABİLECEK TELEFON MARKA VE MODELLERİ HANGİLERİ?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'de üretim yapan 13 yerli ve yabancı markanın vergi desteğinden faydalandırılacağını açıkladı. Bu markalardan 40'tan fazla modelde telefon alınabileceği belirtilirken, fiyatı 9.500 TL'ye kadar olan ve vergisiz olarak alınabilecek bazı marka ve modeller şu şekilde: Samsung: A04, A13, A14, A23, A24, M13, M14, M23, M33; Xiaomı (Redmi): 12C, 10, 12, Note 12; General Mobile: GM 22 S, GM 22 Pro, GM 23, GM 23 SE, GM 24 Pro; Reeder: S23 pro max; Omix: X3, X5, X400, X600, X700; Casper (Via): Via M30, Via M30 Plus, Via X30 Plus, Via X30, Via M35, Via F30, F30 Plus.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.