TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Uzmanlar, kredi kartlarındaki faiz yüküne dikkat çekti:

Politika faizindeki artışla birlikte, aylık kredi ve kredi kartı faizleri de yüzde 1,6 seviyelerinden yüz 3,66'ya çıktı. Faizdeki yaklaşık 2,5 katlık artış, kart borcunun ancak asgarisini ödeyebilenlerin sırtındaki faiz yükünü de katladı. Uzmanlar, birden fazla kartla borçlarını döndürenler için bu durumun yüksek faiz nedeniyle bir süre sonra sürdürülemez olacağı ve icralık olanların sayısında patlama yaşanacağı uyarısında bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2023 14:48
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2023 14:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Uzmanlar, kredi kartlarındaki faiz yüküne dikkat çekti:

FAİZLERDEKİ YÜKSELİŞE RAĞMEN HARCAMALAR ARTIYOR

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, faizlerdeki yükselişe rağmen, çaresizlikten dolayı kredi kartı harcamaları da artmaya devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verilerine göre, haziranda 793 milyar 773 milyon lira olan kredi kartı harcamaları, eylülde 975 milyar 811 milyar liraya ulaştı. Bu dönemdeki artış oranı yüzde 22,9 oldu.

Taksitsiz kredi kartı kullanımı eylülde bir önceki aya göre yüzde 35,7 artarak 547,3 milyar TL’ye ulaştı. Taksitli harcamalar ise yüzde 15.11 artarak 428,5 milyar TL oldu.
Eylül 2022 -2023 arasında toplam kredi kartı limiti 27 milyar TL arttı. Kredi kartlarından nakit çekim tutarı da 12 milyar TL’lik artış gösterdi.

DR. BAŞER: İLERİDE DAHA PAHALI OLACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

İktisatçı Dr. Erkin Başer, Merkez Bankası’nın politika faizlerini artırmasıyla diğer tüm faizlerin buna paralel artış gösterdiğini belirterek, bu durumun yatırım yapmayı güçleştirdiğini ve tüketicilerin borçlarının artmasına sebep olduğunu söyledi.

Öte yandan alım gücü düşse de, enflasyonun artacağı beklentisi ile tüketim devam ediyor. Başer, bu durumu tüketicilerin ileride daha pahalı olacak ürünleri almaya yönelttiğini vurgulayarak, "Her tüketim gayreti enflasyonu arttırmaya devam eder" değerlendirmesinde bulundu.

'İNSANLAR GELECEKTEKİ GELİRLERİNDEN BORÇLANIYOR'

Artan faizlere rağmen kredi kartı kullanımındaki artışın bir diğer nedeni ise mevcut ekonomi politikaları. Başer, ekonomi yönetiminin tüketimin azalmasını ve ekonominin yavaşlamasını istediğini belirterek, “İşçiler düşük gelirlere sahip. Asgari ücret bir çırpıda bitiyor ve insanlar gelecekteki gelirlerinden borçlanıyorlar, bunun en tipik örneği kredi kartı harcamaları ve taksitli harcamaları” dedi.

BABUŞÇU: TEMEL İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK İÇİN KULLANILIYOR

Prof. Dr. Şenol Babuşçu ise artan faizlere rağmen kredi kartı kullanımının azalmamasını, alım gücünün düşmesinin bir sonucu olarak yorumladı. Babuşçu, “Aldıkları gelir temel ihtiyaçlarını karşılamadığı için yurttaşlar kredi katlarına yükleniyor. Burada faiz düşünülmüyor, temel ihtiyaçları karşılamak ön planda” dedi. Babuşçu, faizlere rağmen kredi kartı kullanımının ancak bir süreliğine sürdürülebilir olduğunu belirterek, bu süreçte tüketicilerin gecikme faizi yükü altında ezileceği görüşünde.

'FARK KREDİ KARTIYLA KAPATILIYOR'

TÜİK’in açıkladığı verilerin yüzde 65’lerde olduğunu ancak tüketicinin hissettiği enflasyonun yüzde 140’lara dayandığını vurgulayan Babuşçu, maaşlara TÜİK verilerine göre zam yapıldığına dikkat çekti. Babuşçu, “Yurttaşlar aradaki enflasyon farkını kredi kartları ile kapatmak zorunda kalıyorlar” tespitinde bulundu.

'KREDİ KARTIMI ÖDEYEMEMEKTEN KORKUYORUM'

Eriyen ücretlere ve artan faizler karşısında tüketiciler farklı stratejiler geliştirerek hayatta kalmaya çalışıyor. Emekli maaşıyla geçinen Ayşe, artan yük karşısında kredi kartını kenara koyanlar arasında. Ayşe, “Nakit param varsa alabildiğim kadarını alıyorum ama artık kredi kartı kullanmıyorum çünkü ödeyememekten korkuyorum. Bir evim var ona da haciz gelirse ne yapacağım? Ev kiraları da almış başını gidiyor” sözleriyle durumunu özetledi.

'ÜÇ TANE KREDİ KARTIM DA PATLAMIŞ DURUMDA'

Asgari ücret sınırında maaş alan Fehim ise kredi kartına devam edenlerden. Fehim, “Maaşım yatar yatmaz kredi borçlarına kredi kartları borçlarını ödüyorum. Üç tane kredi kartım var ama hepsi de patlamış durumda, asgari tutarlarını ödeyerek bir şekilde idare ediyoruz. Maaşlı çalışansanız yetemiyorsunuz. Çoğu şeyi bu enflasyon ortamında mecburen pahalanmasın diye önceden alıyoruz ama bu da çözüm olmuyor” ifadeleriyle içinde bulunduğu açmazı aktardı.

Umut ise artan faizlere rağmen hala kredi kartı kullandığını ifade ederek, “Çünkü TL çok hızlı değer kaybediyor. Bugün harcadığın ile üç ay sonra harcayacağın aynı olmadığı için faiz gözüme gelmiyor” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.