TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vatandaştan şikayet yağıyor: Kaskoda makas açıldı!

Araç fiyatları her geçen gün artarken gözler kasko ve sigorta poliçelerine çevrildi. Hal böyle olunca sigorta şirketleri 2 milyon TL'nin üzerindeki araçlara kasko yapmaktan kaçınıyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2023 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2023 10:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Vatandaştan şikayet yağıyor: Kaskoda makas açıldı!

ŞU ANDA KASKO FİYATLARI NE KADAR?

İlk kez kasko yaptıracak birisi için ortalama hususi otomobilin kaskosu şu anda 30-40 bin TL civarındadır. Bu aracın modeline göre, sürücüye göre daha da yükselebiliyor.

İYİ SÜRÜCÜ İLE KÖTÜ SÜRÜCÜ ARASINDAKİ MAKAS AÇILDI MI?

Trafik sigortasında 5 yıldan fazla kaza yapmayan sürücü yüzde 50 indirim alırken, 3’ten fazla kazaya karışan sürücüden yüzde 200 sür primi alınıyor. İyi sürücü ile kötü sürücü arasında makas ciddi anlamda arttı. Örneğin 3.500 bin TL gibi iyi sürücü trafik sigortası öderken, kötü sürücü 18 bin TL gibi neredeyse 6 katına yakın prim ödeyebiliyor. İlk kez trafik sigortası yaptırmış bir kişi için de tutar ortalama 5-5.500 TL civarındadır.

KASKO FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

Eylül ayından itibaren araç fiyatlarının artışı ve dövizin yükselmesi ile birlikte kasko fiyatlarında minimum yüzde 25 artış bekleniyor. Trafik sigortasında ortalama artış olduğundan şirketler bunun üzerinde artış yapamıyor.

Kasko poliçesinde hasarsızlık indirimleri devam ediyor. Birinci yıl yüzde 30 ikinci yıl yüzde 40 üçüncü yıl yüzde 50, 4. yıl yüzde 60, 5’inci yıl yüzde 65 indirimleri var. Bu indirimler devam ediyor. Kasko poliçesinde indirim almanın yolu aynı trafik sigortasında olduğu gibi kaza yapmadan hasarsız kullanmaktır.”

Hasarlı Araç Alınır Mı? - Yolcu360 Blog

‘2 MİLYAR 800 MİLYON TL ZARARA NEDEN OLDU’

Esas problem bu da değil. Sigorta şirketleri önümüzdeki dönemde dövizin ve araç fiyatlarının ne kadar artacağını tam öngöremiyorlar. Mesela geçen sene 300 bin TL’ye kaskosunu yaptırdığı bir araçta bunu hesaplayıp prim alan sigorta şirketi, 10 ay sonra pert olduğunda 800 bin TL ödemek zorunda kalıyor. Bu da sigorta şirketlerinde kasko ve trafikte ilk 3 ayda 2 milyar 800 milyon TL zarara neden oldu.

‘SİGORTA ŞİRKETLERİ 2 MİLYON TL’NİN ÜZERİNE KASKO YAPMIYOR’

Çoğu sigorta şirketi özellikle 2 milyon TL üzerindeki değerdeki araçların kaskosunu yapmaktan kaçınıyor. Şirkette başka poliçesi yoksa, sigorta şirketi eski bir müşteri değilse lüks araçlara poliçe bulmak da zorlaştı. Değerleri 5-10 milyonu bulan araçlar sigorta bulmakta daha da zorlanıyor.

Bunlar birleşince tabi ki araçların kasko fiyatları da doğal olarak artış gösteriyor. Örneğin 2019 yılında kasko çarpanı donanımsız hususi bir otomobilde ortalama yüzde 2.2 civarındaydı.

Araç fiyatı da ortalama yüz bin TL civarındaydı. Yani 100 bin TL‘lik bir arabanın kasko primi 2 bin 400 TL çıkıyordu.

Şimdi kasko çarpanı 1.9. Aslında kasko primi inmiş diyebiliriz. Yani araç 800 bin TL olduğunda ortalama 16 bin TL gibi bir kasko fiyatı çıkabiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.