TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vitamin satışında sağlık vaadi devri bitti

Mevzuat kapsamında bulunan gıda ve takviye edici gıdalar olarak belirlenen ürünler dışında, vitamin takviyeleri veya kozmetik türü ürünlerde artık ‘sağlık beyanı’ kullanılamayacak.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2023 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2023 09:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Vitamin satışında sağlık vaadi devri bitti

Yeni yönetmeliğe göre, gıda ve takviye edici gıdalarda sağlık beyanı ilgili yönetmelik kapsamında kullanılacak ürünlere ilişkin özel mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, gıda ve takviye edici gıda dışındaki ürünlerde artık sağlık beyanı kullanılamayacak. Mevzuata aykırı sağlık beyanı kullanarak tanıtım veya satışı yapılan ürünler ve bunu yapanlar hakkında ise işlem yürütülecek.

Ürünlerin tanıtımlarında, ürün bileşiminde bulunan ögelerin ürünü çağrıştıracak şekilde insan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı, hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili olduğu, koruduğu, tedavi ettiği ileri sürülemeyecek veya ima edilemeyecek. Sağlık beyanını çağrıştıracak görseller de kullanılamayacak. Tanıtımın dijital ortamda yapıldığı durumlarda, internet sitesinde ürün sahibinin adı, unvanı ve iletişim bilgileri zorunlu olarak yer alacak.

Gerekli görülmesi halinde ürün tanıtım ve satışında yer alan ifadelerin sağlık beyanı olup olmadığına bilimsel danışma komisyonlarından ya da kurullarından görüş alınabilecek. Ürünlerle ilgili sağlık beyanından, ürün sahibi ile tanıtımcı sorumlu olacak.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca (TİTCK) hazırlanan Sağlık Beyanı Yönetimi Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.