TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yapay zeka küresel ekonomiyi nasıl etkileyecek?

Yapay zeka geliştirme şirketlerinin önemli adımlar kaydetmesiyle birlikte pek çok insan işini kaybetme korkusu yaşarken uzmanlar gelir eşitsizliğindeki farkın büyümesinden endişe ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2023 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2023 14:05
Kaynak: Sözcü
Yapay zeka küresel ekonomiyi nasıl etkileyecek?

Hızla gelişen yapay zeka teknolojileri hayatımızda önemli bir yer edinirken OpenAI tarafından geliştirilen ve büyük bir dil modeli olan ChatGPT'nin de etkisiyle yapay zekanın fırsatları ve sebep olabileceği tehlikeler tartışılıyor.

Yapay zekanın işlevselliği ve oluşturabileceği risklere karşı pek çok farklı görüş bulunurken pek çok ekonomist ve kuruluş da yapay zekanın küresel ekonomide oluşturabileceği olumlu ve olumsuz etkileri değerlendiriyor.

Oxford ve Google araştırmacıları yapay zekanın hile yapıp insanlara zarar  vereceğini söyledi - Türkiye Gazetesi

Yapay zekanın küresel ekonomik etkileri üzerindeki görüşler işgücü piyasasında yaşanabilecek değişikliklere odaklanmış olsa da gelir eşitsizliğinde yaşanabilecek artış da gündemde. Diğer bir yandan yapay zekanın küresel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) için olumlu etkileri olacağı düşünülüyor.

CHATGPT KÜRESEL GSYH'E KATKI SAĞLAYACAK

Yapay zekanın ekonomik etkileri üzerindeki soru işaretleri devam ederken ABD'li banka Goldman Sachs ekonomistleri ve Londra merkezli uluslararası danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC), yapay zekanın küresel ekonomiye katkısı olacağı görüşünde.

Goldman Sachs ekonomistlerine göre, yapay zeka 10 yıl içerisinde GYSİH’yi yıllık yüzde 7 oranında artırabilir. PwC tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre ise yapay zekanın 2030 yılına kadar küresel GSYH’i yüzde 14’e kadar artırması bekleniyor

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.