TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yemek sanayicileri de otomatik fiyatlandırmaya geçecek

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, Ocak ayı tencere enflasyonunun yüzde 14,9 olarak gerçekleştiğini belirterek, sektör olarak bundan sonraki süreçte müşterilerine menü fiyatlarını ihalelerde sözleşme fiyatının maliyetlerdeki artışa göre güncellenmesi ile verecekleri bir model üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2022 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2022 09:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Yemek sanayicileri de otomatik fiyatlandırmaya geçecek

BURSA (İGFA) - BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez, TÜİK’in verilerine göre Ocak ayındaki genel enflasyon ve tencere enflasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Verilere göre yıllık enflasyonu yüzde 48,69, Ocak ayı enflasyonunu ise yüzde 10,9 olarak açıkladığını belirten Başkan Dönmez, tencere enflasyonunun genel enflasyondan 4 puan daha yüksek olduğunu vurguladı. Başkan Dönmez, menü fiyatlarını önce yıllık, sonra 6 aylık ve son dönemde de 3 aylık periyotlarla belirlemeye başladıklarını anımsattı.

Gıdada fiyat artışı hız kesmediğini ifade eden Dönmez,  "Dünyadaki petrol ve enerji fiyatlarındaki artış, Türkiye’de elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve buna bağlı işçilik ücretlerinde artışa yol açıyor. Tüm bu faktörlere, kış mevsimiyle birlikte sebze ve meyve üretimindeki düşüş de eklendi. Haliyle yemek sanayicileri olarak maliyetlerimiz arttı" diyerek maliyetlerdeki artışa göre güncelleme olan ‘eskalasyon' sisteminin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Her ay fiyat belirleme pazarlıklarının sürdürülmesinin mümkün olmadığını kaydeden Dönmez, "Her ay yapılacak fiyat pazarlıklarının hem müşteri hem de işletme açısından hoş olmayacak. Bundan sonraki süreçte müşterilerine fiyat verirken eskalasyon sistemiyle verme üzerinde çalışıyoruz.  Bu sisteminin bir anlamda akaryakıttaki Eşel-Mobil sistemine benzediğini belirterek, yemek sanayicileri olarak müşterilerine her ay artan/düşen maliyetlere göre fiyat vereceğiz" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.