TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yüksek fiyatlar özel hastanelere gidişi azalttı

Yüksek fiyatlar nedeniyle hastane başvurularındaki geri dönüş devlet ve üniversite hastanelerine oldu.

Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 09:47
Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2022 09:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Yüksek fiyatlar özel hastanelere gidişi azalttı

Özel hastanelere yapılan başvuru sayısı sınırlı arttı. 2022’nin ilk 5 ayında özel hastanelere yapılan başvuru bir önceki yılın aynı ayına göre yüze 19,25 artarken, devlet hastanelerine başvuru yüzde 56’lara kadar yükseldi. Üniversite hastanelerine başvuru sayısı da bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 35,7 oranında arttı. 2022’nin ilk beş ayında hastanelere toplam 232 milyon 645 bin kez başvuru yapıldı. Sadece bu dönemde bile kişi başına başvuru sayısı 3’e yaklaştı. Yılın ilk 5 ayı itibariyle hastanelere yapılan ödeme yüzde 55, eczanelere yapılan ödeme ise yüzde 48 oranında yükseldi.

Ekonomik zorluklar ve enflasyondaki yükseliş, sağlık sisteminde de kendini göstermeye başladı. Bazı özel sağlık kuruluşları sosyal güvenlik kapsamından çıkarken, vatandaşların da kamu sağlık kuruluşlarına ilgisinin arttığı gözlendi. Salgın döneminde hastanelere başvurular hem kısıtlamalar hem de vatandaşların enfeksiyon korkusu nedeniyle hızla düştü. 2022 itibariyle hastane başvurularında yeniden hızlı artış başladı. Başvuru artışlarının kamu sağlık kuruluşları ağırlıklı olması dikkat çekti. Sosyal güvenlik verilerine göre bu kapsamdaki sağlık harcamaları yılın 6 ayı sonunda bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 66,56 oranında artarak, 119,8 milyar TL’ye çıktı.

Dünya Gazetesi'nden Mehmet Kaya'nın haberine göre sağlık başvurularındaki sayısal artışlar ağırlıklı olarak ikinci ve üçüncü basamak devlet hastanelerinde oluştu. Özel sağlık kuruluşlarına başvurular sınırlı arttı. Özel hastanelere yapılan başvuru sayısında yüzde 19,25 artış görülürken, ikinci basamak devlet hastanelerine başvuru sayısı yüzde 52,71, üçüncü basamak devlet hastanelerine başvuru sayısında yüzde 56,93 artış olması dikkat çekti. Hastanelere yapılan toplam 232,6 milyon başvurunun sadece 30,6 milyonu özel sağlık kuruluşlarına yapıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.