TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zamlı maaşların yatacağı tarih belli oldu! Fark ödemesi de alacaklar

700 bin kamu çalışanını ilgilendiren toplu sözleşme ile birlikte refah payı dahil yüzde 45 zam yapıldı ve en düşük kamu işçisi ücreti 15 bin liraya çıktı. Yüz binler yeni zamlı maaşlarını ne zaman alacağını merak ederken detaylar netleşti.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2023 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2023 15:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Zamlı maaşların yatacağı tarih belli oldu! Fark ödemesi de alacaklar

Bu kapsamda Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü çerçevesinde kamu işçisi için en düşük maaşlar belli oldu.

Toplu sözleşme ile refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapılırken, en düşük ücreti 15 bin TL’ye çıkarıldı. En düşük maaşların ve zam oranının açıklanmasının ardından kamu işçilerinin sözleşmelerinin hazırlanması için sendikalar da çalışmalarına devam ediyor.

Zamlı maaşların yatacağı tarih belli oldu! Kamu işçisi en düşük maaş 15 bin  TL olmuştu: Fark ödemesi de alacaklar… - Finans haberlerinin doğru adresi -  Mynet Finans Haber

BİRİKMİŞ FARK ÖDEMESİ DE ALABİLECEKLER

TRT Haber’de yer alan habere göre, sözleşmelerin tamamlanması zamlı maaşların alınması için gerekli. Sendikaların ay sonuna kadar sözleşmeleri yetiştirmesi öngörülüyor. Zamlı maaşların gelecek aydan itibaren ödenmesi bekleniyor. Sözleşmesi bu aya yetişmeyenler birikmiş fark ödemelerini de alabilecek.

KAMU İŞÇİSİ 2023 ZAMMI NE KADAR OLDU?

Toplu sözleşme ile birlikte refah payı dahil yüzde 45 zam yapıldı ve en düşük kamu işçisi ücreti 15 bin liraya çıktı. Buna göre kamu işçilerine birinci yılın ilk 6 ayı yüzde 45 zam, ikinci 6 ayı yüzde 15 zam + enflasyon farkı, ikinci yılın ilk 6 ayı yüzde 10 zam + enflasyon farkı, ikinci 6 ayı yüzde 10 zam + enflasyon farkı verilecek.

Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilere yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulaması bu sözleşmeyle getiriliyor. Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapılacak.

Gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörülürken, fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.