TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

DİJİTAL VE YEŞİL DÖNÜŞÜMDE TÜGİAD-TOBB İŞ BİRLİĞİ BAŞLIYOR

TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel'in TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmesinde dijital ve yeşil dönüşüm için güç birliği mesajı verildi. Kadın ve genç girişimcilerin desteklenmesinin yanı sıra birçok alanda iş birliği kararı alınan görüşmede TOBB'un Chicago'da açtığı Türk Ticaret Merkezi'nin daha aktif kullanılması gerektiği de vurgulandı. Ortak teknoloji merkezi kurulması için de ilk adımlar atıldı.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2021 09:50
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2021 09:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
DİJİTAL VE YEŞİL DÖNÜŞÜMDE TÜGİAD-TOBB İŞ BİRLİĞİ BAŞLIYOR

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları, Kurul ve Komisyon Başkanları ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. Görüşmede, dijital ve yeşil dönüşüm başta olmak üzere birçok alanda TÜGİAD ile TOBB arasında iş birliği kararı alınırken ortak teknoloji merkezinin kurulması içinde ilk adımlar atıldı.

ÇEVİKEL: CHICAGO'DAKİ MERKEZİ AKTİF KULLANMAK İSTİYORUZ

Sürdürülebilir kalkınma için Türkiye'nin teknolojiyi üreten ve satan ülke konumunda olması gerektiğine inandıklarının altını çizen TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, "TÜGİAD olarak dijital dönüşüm yolunda yazılım ve programcılıkta ülkemizin pazar payını büyütmek için teknoloji şirketleri ve Start-up'ların en yakın destekçisiyiz. Türkiye'de e-ticaretin gelişmesi, KOBİ'lerin dijitalleşmesi ve dijital organize sanayi bölgelerinin gelişmesi, çok yakın zamanda çıkış noktalarımız olmak zorunda. Ülke olarak kurumsal hazırlıklarımızı bir an önce tamamlamalıyız. Zira e-ticarette nitelikli personel sorunu ile yüzleşmek zorunda kalacağız" ifadelerini kullandı. TOBB tarafından ABD'nin Chicago kentinde açılan Türkiye Ticaret Merkezi'nin de dijital dönüşüm kapsamında çok önemli olduğunu da vurgulayan Çevikel, "Hem ofis, hem de depo işlevi olan bu merkez, iş dünyamız için küresel rekabet arenasında çok güçlü bir adım olmuştur. Zira daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların, bugün çok yoğun ve yüklü miktarda ihracat yaptıklarını görüyoruz. Biz de TÜGİAD olarak, bu merkezi daha aktif kullanarak ülkemizi gururla temsil etmek istiyoruz. Bu tür merkezlerin sayısının artmasını arzu ediyoruz. En büyük ihracat pazarında daha aktif olunması için çalışmalar yapılması kaçınılmaz. Teknoloji Geliştirme Merkezi konusunda da TÜGİAD ve TOBB arasında TOBB Üniversitesi'ni de kapsayacak şekilde kapsamlı bir iş birliğini de hayata geçireceğiz" dedi. Avrupa Birliği'nin 1 milyar Euro bütçeli Avrupa Yeşil Mutabakat Projesi'nin de iş dünyası için hayati önemde olduğunu da vurgulayan Çevikel, "Karbonsuz ekonomiye geçiş hedefi kapsamında oluşturulan bu mutabakatta ülkemiz yerini mutlaka almalı. Bunun için yeşil ekonomi kapsamında alınacak tedbirler karşısında iş dünyamızın tüm süreçlerini gözden geçirmesi elzemdir. Biz TÜGİAD olarak bu alanda üyelerimizi bilgilendirip geleceğe hazırlarken devletimizin de geçiş sürecini çok iyi analiz ederek tamamlamasını bekliyoruz. TOBB ile birlikte de geleceğimizi belirleyecek bu alanda birlikte projelere imza atacağız" dedi.

AFETLERDE DAHA KOORDİNELİ HAREKET EDİLECEK

TÜGİAD olarak ülke ekonomisine sağlanan katkıların yanı sıra doğal afetlerde vatandaşa süratle yardım eli uzattıklarını da kaydeden Nilüfer Çevikel, "Orman yangınlarında afet bölgesine 3 TIR içme suyu, kuru buz, yanmaz eldiven, yangın söndürme hortumu, konteyner ve maske ulaştırdık. Bizzat yönettiğim sahadaki yardım çalışmaları sonrası selin vurduğu Batı Karadeniz'e de 24 ton bakliyat ve içme suyu ulaştırdık. Zor günlerde ülkemizin, devletimizin, milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda TOBB ile daha koordineli ve organize şekilde yardımların ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılması konusunda ortak hareket edeceğiz" ifadelerini kullandı. TOBB ile birçok konuda ortaklaşa adımlar atılacağını da vurgulayan Çevikel, "Özellikle kadın girişimcilerimizin desteklenmesi, çok önemli bir husus. Bu alanda büyük iş birliklerini hayata geçireceğiz. Keza ülkemizin patent ve Ar-Ge potansiyelinin artırılması ve kurumların kendi potansiyelleri ile ilgili farkındalık sahibi olabilmeleri için ortak hareket edeceğiz. Gelişen e-ticaret ile birlikte yurtdışındaki alıcıların daha rahat ticaret yapabilmesi için dijital altyapının geliştirilmesi için de TOBB ile yol haritası belirleyeceğiz. Z kuşağının nasıl değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi konusunda da TOBB'un bilgi ve tecrübeleri ile TÜGİAD'ın bilgi ve tecrübelerini birleştirerek ortak rapor hazırlanması için çalışma ekibi oluşturma kararı aldık. Yine bu alanda TOBB'un oluşumlarından Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı TEPAV üzerinden de ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bu görüşmemizde birçok alanda aldığımız iş birliği kararlarının, ülke ekonomisine olumlu yansımalarını yakın zamanda göreceğiz" dedi.

HİSARCIKLIOĞLU: GENEL BAŞKANIN KADIN OLMASI BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

2009'dan beri kadın ve genç girişimcilerin desteklenmesi için TOBB bünyesinde Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu kurulmasına öncülük ederek bir ilke imza attığını vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da "Uzun yıllardır kadın ve genç girişimcilerimizin desteklenmesi noktasında kurullarımız vasıtasıyla büyük işlere imza attık ve atıyoruz. Bu anlamda TÜGİAD'ın Genel Başkanın kadın olması, benim için son derece önemli. O nedenle TÜGİAD ile her türlü iş birliğine açığız. Bu detay, benim için çok önemli olduğu için görüşmemiz de çok samimi bir ortamda gerçekleşti. Ayrıca bu görüşme vesilesiyle ortak teknoloji merkezi kurulması için ilk adımları da atmış olduk. Hayırlara vesile olsun." açıklamasını yaptı. 

"TÜGİAD, ÇEVİKEL LİDERLİĞİNDE BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAKTIR"

TÜGİAD'ın yürüttüğü çalışmaları ve gündemine aldığı projeleri yakından takip ve takdir ettiğini de kaydeden Hisarcıklıoğlu, "TÜGİAD, 50 milyar dolar ticaret hacmini yöneten üye portföyü ile ekonomimiz ve ülkemizin temsili için çok değerli bir konumda. TOBB olarak öncelikli gündem maddelerimiz arasında yer alan dijital dönüşüm ile ilgili atılan her adımı çok önemsiyoruz. Başarılı girişimcileri ve rol modelleri girişimci adaylarıyla platformlarda bir araya getirmeye devam ederken TÜGİAD gibi güçlü iş dünyası kuruluşlarının sağladıkları katma değerler, bize muazzam zaman kazandırıyor. Yakın zamanda bir tam gün daha TÜGİAD ile görüşme yapacağız, fikir alışverişinde bulunacağız. Böylece dijital dönüşüm yol haritasında aynı ekip içinde daha sağlam adımlar atacağız. Özellikle dijital dönüşüm, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve kadın girişimciler konularında TÜGİAD ile ortak adımlar atacağız. Birçok alanda da iş birliğine gitme kararı aldık. TÜGİAD ve DOSABSİAD'ın tarihindeki ilk kadın Genel Başkanı olan Nilüfer Çevikel liderliğinde büyük başarılara imza atılacağına inancım tam" diye konuştu. Chicago'daki merkez sayesinde Türk işletmelerinin, ABD pazarında kendi başına ayakta durana kadar TOBB'un elinden tuttuğunu da belirten Hisarcıklıoğlu, "Burada e-ticaret ve dijital işlemi potansiyelini görerek depomuza raf sistemi kurduk. Dolayısıyla dijital pazar yerleri üzerinden satış yapmak isteyen her türlü işletmeye kapımız açık. Bir anlamda e-ticaret ve e-ihracatın girişimlerinin desteklenmesi için TOBB olarak elimizi taşın altına koymuş olduk" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.