BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu ile BUİKAD ve pandemi süreci ile ilgili görüştük

*Merhaba Oya Hanım biraz sizi tanıyabilir miyiz? 1981 Bursa doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamladıktan sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Sonrasında Kadir Has Üniversitesinde Spor Hukuku üzerine yüksek lisansımı tamamladım.  İlk 5 yıllık profesyonel iş hayatımdan sonra serbest avukatlık yapmaya başladım. 10 yıldır girişimci olarak çalışıyorum.  10 yaşında bir kız bir erkek İkiz çocuklarım var . 2009 yılından beri BUİKAD üyesiyim. 2015-2017 yılları arasında genel sekreterlik , 2017-2019 yılları arasında başkan yardımcılığı , Mayıs 2019 tarihinden itibaren 4. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışıyorum. Sivil toplum kuruluşlarında yer almaya önem veriyorum. Aynı zamanda Balkantürksiad Yüksek İstişare Kurulu Üyesiyim. Bursaspor Genel Kurul Üyeliği yapıyorum.

RÖPORTAJLAR, 17 Mayıs 2020 Pazar, 15:58
BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu ile BUİKAD ve pandemi süreci ile ilgili görüştük

*BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanısınız sizden derneğinizin kuruluş amacını dinlemek isteriz. Nasıl bir araya gelinerek bu derneği  kurmaya karar verdiniz?

O süreçte maalesef ben kurucu ekipte yer almıyordum. Ancak kurucu başkanımız ve kurucu yönetim kurulumuz sıklıkla bu soruyu cevapladığı için süreci öğrendim. Bursa'da daha önce bir iş kadını derneği olamaması en önemli kuruluş amacımızdı. Kadın güçlenirse Türkiye güçlenir mottosu her zamana bizim de amacımız oldu. Halen olduğu gibi 13 yıl öncesinde de  Bursa 'da çok sayıda başarılı iş kadını vardı. Sadece onları doğru amaç etrafında bir araya getirmek  ve aynı hedefte yönlendirmek önemli ve gerekliydi.

*Derneğinizin faaliyet alanları nelerdir? En önemli projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

İş kadını ile güçlü bir Türkiye'ye ulaşmak vizyonuyla yola çıkan Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği, yaşamın her kesiminde kadının varoluşunu sağlamak ve güçlendirmek amacıyla yol gösterici olmayı, girişimci kadın sayısını arttırmayı, kadının yasama ve karar verme süreçlerindeki etkinliğini ve yönetsel gelişimini desteklemeyi hedeflemiş ve bu doğrultuda stratejilerini hayata geçirmiştir.

BUİKAD'ın amacı "Kadına daha iyi çalışma koşulları kazandırmaktan çok, kadının rekabetçi iş hayatında yetkinliklerini arttırarak varoluşunu güçlendirmektir".

Noktalama, ödül töreni, Zirveden Gelen Topuk Sesleri Programı, işte sohbetler, 3 avrupa birliği hibe projesi, BUİKAD Ormanı, paramı yönetebiliyorum eğitim porgramı, kadını güçlendirme platformu, , kır çiçekleri için yaptığımız koşular, üyelerimizin gelişimi için düzenlediğimiz eğitimler, iso belgesi, Marsifed ve afaemme üyelikleirmiz, üyeler arası işbirliklerini geliştirmeyi hedeflediğimiz cumartesi biz bize toplantoları, b2b gezileri, diğer dernelerle yapılan ticaret köprüsü etkinlikleri, ve sanayi bölgesinde yapmayı hedeflediğimiz kreş projesi ilk anda aklıma gelen projelerimiz.

*Korona sebebiyle ülke olarak bir pandemi süreci yaşıyoruz. Bu dönemi BUİKAD olarak nasıl geçirdiniz?

Derneğimiz bugüne kadar hayata geçirdiği projeler ile Türkiye'ye örnek oldu. Avrupa Birliği projelerinden tutun da bu sene 11.sini gerçekleştirdiğimiz ve Türkiye'nin en başarılı kadınlarını ödüllendirdiğimiz "İş Yaşamında Başarılı Kadın Ödülleri"ne kadar ülke genelinde ses getiren projelere imza atıyoruz. Ulusal düzeyde farklı kurum ve kuruluşlar ile devam eden çalışmalarımız var. Yine yerelde yaptığımız, ancak Türkiye'ye örnek olan Noktalama Projemiz var. Bu süreçte dernek üyelerimiz kız öğrencileri için sosyal mesafeyi koruyarak dijital platformlarda koçluk yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda gerçekleştirdiğimiz "İş'te Gündem" toplantılarımızı haftalık olarak dijital ortama taşıdık. Kentimizin önemli kurumlarının yöneticilerini canlı bağlantılar ile üyelerimizle buluşturuyoruz. Yürütülen çalışmalar ve gelişmeler hakkında bilgiler alıyoruz. Bu olumsuz süreçte projeleri bir anda kesmek ve kenara çekilmek bize göre değildi. Dernek olarak süreci en iyi şekilde değerlendirmeye gayret ediyoruz. Yürütülen projeleri ve etkinlikleri bu çerçevede sürdürüyor, mevcut projelerini online görüşmeler ile ilerletiyoruz.  


 


 

* Pandemi sonrası  Türkiye Ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Koronavirüs salgını sürecinde yaşanan ekonomik daralmanın en çok kadın istihdamını olumsuz etkilemesinden çekiniyoruz.

BM Nüfus Fonu tarafından yayınlanan "Toplumsal cinsiyet perspektifinden Covid-19 başlıklı bilgi notu, kadınların öncelikle karar alma sürecine dahil edilmesi gerektiğini belirtmiş. Salgın hastalıklar kadınlar ve erkekleri farklı etkiliyor. Ekonomik ana döngü kaynağında kadınların büyük ağırlığı var. Üretimin kaldığı yerden devam etmesi ve biran evvel bertaraf edilmesi için kadın istihdamı şart.


 

*Geçtiğimiz mart ayında onbirincisi düzenlenen BUİKAD Ödülleri ile ilgili bilgi alabilir miyiz, başvuru ve değerlendirme süreci .nasıl ilerliyor?

Alanında başarılı birçok kadını her yıl BUİKAD olarak ödüllendiriyorsunuz. Başarılı iş kadınlarımızın artmasında ve gelişiminde sizce en önemli kriterler nelerdir?

Önümüzde başarılı rol modeller olması hepimizin hedefe kilitlenmesine yardımcı oluyor. Başarılı olanları görmek bizlerinde yapabileceğinin göstergesi oluyor. Başardığında takdir edileceğini bilmek bile bir motivasyon aracı. Biz ödül vereceğimiz iş kadınlarını seçerken çok hassas davranıyoruz. Önce duyurular ile ulusal ve yerel olmak üzere 2 bölümde başvuruları topluyoruz. Sonrasında ödül komitemiz kriterlerimiz doğrultusunda bir değerlendirme yapıyor. Onların önerileri son alarak yönetim kurulunda oylanıyor ve ödül alacak iş kadınları belirleniyor.

Toplam 7 kategoride üç ulusal , 4 yerel ödül veriyoruz. Yılın Başarılı İş Kadını, Yılın Kadını Destekleyen Oluşumu, Yılın Fark Yaratan Kadını, Yılın Kadına Değer Veren Şirketi, Bursa'nın Başarılı İş Kadını, Bursa'nın Girişimci İş Kadını, Bursa'nın Başarılı Kadın Yöneticisi.

*BUİKAD'ın üyelerine katkıları nelerdir?

Aynı dili konuşabileceğimiz, aynı sorunlarla uğraştığınız, başarılı olma hedefine birlikte baktığınız bir ekip ile bir arada olmak bence en önemli katkımız. BUİKAD güçlü bir aile .aramızda işbirlikleri geliştirerek hep birlikte daha da büyümeyi hedefliyoruz. Üyelerimizin kişisel gelişimlerine katkı koymak için de eğitimler ve organizasyonlar düzenliyoruz. Rol model olabilecek başarılı iş insanları ile üyelerimizi bir araya getiriyoruz.

*Bursa'da Kadın İstihdamı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce yeterli düzeyde mi?

Maalesef yeterli değil özellikle üst düzey yönetici konusunda hedeflerimizin çok altındayız. Kadın istihdamının arttırılabilmesi kadınlarımızın daha çok iş hayatından yer edinebilmesi için projeler üretiyoruz. Kadınların iş hayatındaki en büyük engellerinden biri yaşlı ve çocuk bakımı. Biz çocuk bakımı konusunda, özellikle kadın çalışanın yoğun olduğu  Bursa OSB'de kreş açılması konusundan BOSİAD  ile birlikte çalışmalar yapıyoruz. Hürriyet Bursa olarak sizlerin de verdiği destekle kamuoyunu da yanımıza alarak 3 Bakanımız ile iletişime geçtik projemizi değerlendirmelerine sunduk.

*Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesini imzalayan BUİKAD için bu sözleşmenin anlamı ve etkisi nedir? Bu oluşumda BUİKAD'ın rolü nedir?

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından, 31 Ocak 1999'da yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nda, iş dünyasının liderlerinden uluslararası bir yapılanma olan Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne destek olmalarının istenmesi ile başlayan girişim, şirketlerin, kamu kurumlarının, Birleşmiş Milletler teşkilatlarının, çalışma ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek, ortak vizyon, amaç ve değerler doğrultusunda çalışmalar yapmasını hedeflemektedir.
Küresel İlkeler Sözleşmesi, kolektif hareketin gücünden yararlanarak, kurum ve kuruluşların, küreselleşmenin negatif etkilerini ortadan kaldırmaya destek olmaları için, sorumlu vatandaşlık kavramını yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Bu sayede özel sektör ve diğer sosyal paydaşlar ile işbirliği yaparak temel vizyonu olan "sürdürülebilir ve kapsamcı bir küresel ekonomiyi sağlamayı" hedeflemektedir.

Küresel İlkeler Sözleşmesi, üzerine kurulu olduğu prensiplerin gerçekleştirilmesi için şirketlerin, kamu kuruluşlarının, çalışma ve sivil toplum örgütlerinin halka sorumluluk, şeffaflık ve kendi geleceklerini sürdürülebilir hale getirebilmek amacıyla çalışacağına güvenme esasına dayanarak çalışmaktadır. Küresel İlkeler Sözleşmesi bir Ağ'dır. Merkezinde "Global Compact" yani "Küresel İlkeler Sözleşmesi" ofisi ve 6 adet BM teşkilatı bulunmaktadır: İnsan Hakları Komisyonu Ofisi, BM Çevre Programı, Uluslararası Çalışma Örgütü, BM Kalkınma Programı, BM Sanayi Kalkınma Örgütü, BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi.

BUİKAD Toplumsal cinsiyet eşitliğinin yerel düzeyde yayılmasına önem vermekte ve bu yönde stratejilerini belirlemektedir.

Bu doğrultuda, BUSİAD ve Yeşim Tekstil ile birlikte Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu'nun kurulmasına öncülük eden BUİKAD, iş, siyaset, ekonomi, eğitim, sağlık, bilim, teknoloji vb gibi alanlarda kadınların sayısal varlıklarının arttırılmasını değil, toplumsal yaşamda kadın erkek eşitliği temelli dönüşümü hedeflemektedir. WEP's imzacısı olarak platforma katılan Bursa'nın önde gelen şirketleri ile birlikte, Global Compact çatısı altında çalışmalarına devam etmektedir.

Gücümüz Eşitliğimiz Paneli ile kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesine dair yapılan iyi örnek ve uygulamalar, önemli konuşmacılar tarafından katılımcılar ile paylaşılmaktadır. Her yıl geleneksel olarak yapılması planlanan bu panel ile Bursa'nın bu konuda örnek il olarak konumlandırılması hedeflenmektedir.

*Önümüzdeki günlerde BUİKAD'ın ne gibi projeleri olacak?

Pandemi sürecinde hep beraber gördük ki  en önemli nokta dijital gelişime ayak uydurmak. Biz de "dijitalde kadın" mottomuzu hayata geçirecek projeler üretiyoruz.

KÜLTÜR-SANAT
NFT çılgınlığı sürüyor!
Çığır açacak satış olarak nitelendirilen müzayede de yine rekor kırılır mı sorusu akıllara geliyo...
DERNEKLER
TÜGİAD BURSA ŞUBESİ, BUİKAD'I AĞIRLADI
BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu'nu ağırlayan TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Ahmet Parseker, "Şehrimize değ...
DÜNYA EKONOMİSİ
Teknoloji devlerinin zenginliğinin bedelini kim ödüyor?
Teknoloji alanında faaliyet gösteren dev firmalar her geçen gün daha da zengin hale geliyor. Bu d...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Bedel faturalara yansıyacak
Elektrik şirketlerine pandemi döneminde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yaklaşık 3 milyar lira ya...
EĞİTİMLER SEMİNERLER
Girişimci kadınların uluslararası iş yapabilmeleri için eğitimler
Ticaret Bakanlığı ve UPS Türkiye işbirliğiyle yürütülen Export Akademi, girişimci kadınların ulus...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Korona bile Türk marka fethini durduramadı
Türk perakendeciler yurtdışı mağazalaşma atağını sürdürüyor. Pandemiden en çok etkilenen sektörle...
Güneşe beşinci yakın geçişini yaptı
Otomotiv pazarına korona darbesi
Mobil bankacılığa Covid19 dopingi
Corona virüs ile savaşan sebze ve meyveler

En Çok Okunan Haberler

'Vazgeçmeyi düşündüğünüz an en kritik andır'

Kadın ve Ekonomi platformumuzun bu hafta röportaj ko...

'Kadınlar kendi hikayelerini yazmalılar'

Röportaj köşemizin bu hafta konuğu Bursalı başarılı ...

TÜGİAD BURSA ŞUBESİ, BUİKAD'I AĞIRLADI

BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu'nu ağırlayan TÜGİAD Bursa ...

Vakko, Yargıcı'yı satın alıyor

Moda ve yaşam tarzı markaları içinde yer alan Y...

Kent, bayramda 6 bin 500 kişiye istihdam sağ...

Mondelez International Türkiye'nin markası Kent Rama...

BEBKA, gençleri dijital dönüşüme hazırlıyor

Bursa- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonund...

Kagider'den pandemi araştırması

KAGİDER ve Ipsos " pandemide kadın girişimciler" ara...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini y...

Türkiye yılın ilk çeyrek rakamları açıklandı.

Türkiye'den yılın ilk çeyreğinde 708 milyon 522 bin ...

Yeşim, Doğu Anadolu'daki yatırımlarıyla isti...

Dünya markalarına hazır giyim ve ev tekstili üretimi...

Bakan Selçuk duyurdu! Süre uzatıldı

Bakan Selçuk, "Süreli engelli raporları 1 Eylül 2021...

24 firmaya fahiş fiyatlı maske cezası

Koronavirüs salgını döneminde 24 firmaya maske satış...

30 köy okuluna teknoloji sınıfı

Habitat Derneği ve Türkiye Vodafone Vakfı tarafında...

Teknoloji devlerinin zenginliğinin bedelini ...

Teknoloji alanında faaliyet gösteren dev firmalar he...

NFT çılgınlığı sürüyor!

Çığır açacak satış olarak nitelendirilen müzayede de...