LİSELİ GENÇ GİRİŞİMCİLER, BEBKA'NIN RADARINDA

BEBKA desteğiyle Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinde yürütülen GençBizz Lise Öğrencileri İçin Girişimcilik Programı'nın kapanış toplantısı yapıldı. Öğretmenler, öğrenciler, mentorler ve ilgili paydaşların geniş katılımı ile gerçekleşen toplantı ile GençBizz Türkiye finali öncesi öğrencilere motivasyon sağlandı.

EĞİTİMLER SEMİNERLER, 24 Mayıs 2021 Pazartesi, 09:52
LİSELİ GENÇ GİRİŞİMCİLER, BEBKA'NIN RADARINDA

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteğiyle Bursa, Eskişehir ve Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Genç Başarı Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen GençBizz Lise Öğrencileri için Girişimcilik Programı Kapanış Toplantısı gerçekleştirildi. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen toplantıda program süreçleri, çıktıları ve örnek başarı hikâyeleri paylaşıldı.

BEBKA GİRİŞİMCİLİK SERÜVENİNİN HER AŞAMASINDA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR  

Girişimciliğin çok önem verdikleri bir alan olduğunu vurgulayan BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, "Hâlihazırda girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine yönelik sonuç odaklı bir program yürütüyoruz. Gençlerin erken yaşlardan itibaren girişimcilik ekosistemine dâhil edilmesi ve iş kurma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla bu yıl bölgemizde GençBizz Lise Öğrencileri İçin Girişimcilik Programının gerçekleştirilmesini sağladık. Hem Bursa'da hem Eskişehir'de düzenlediğimiz SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı'nda inovatif iş fikirlerini  hayata geçiriyoruz. Bu program kapsamında birçok firmanın kurulmuş olması ve yeni kurulmuş olmasına rağmen ihracat yapıyor olması, bizi gerçekten oldukça memnun ediyor. Yine bölgemizde yüksek büyüme potansiyeli olan teknoloji tabanlı girişimciler için  TechUP - Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programı iki defa Eskişehir'de ve bir defa da Bursa'da Ajansımız tarafından hayata geçirildi.  Bu programlara 28 girişimci dahil oldu ve Eskişehir'de bir firmamız yatırım aldı. Diğer taraftan ekolojik tekstil, yapay zekâ gibi tekstil ve tekstille bağlantılı sektörlerde faaliyet göstermek isteyen girişimcileri geliştirmek için eğitim ve mentorlukların sağlandığı TechXtile Start-Up Challenge programının da başından beri destekçisiyiz. Aynı zamanda melek yatırımcılığın bölgemizde geliştirilmesi, yürüttüğümüz girişimcilik programları kapsamındaki girişimcilere bölgemizden yatırım yapabilecek melek yatırımcı sayısının artırılması amacıyla melek yatırımcı akademisini hayata geçirmeyi planlıyoruz.  Bu konudaki çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.

Konuşmasında ayrıca özel ödül duyurusuna da yer veren Genel Sekreter Durak, "Program kapsamında öğrencilerimize verilen eğitim ve mentorlukları tamamlamak ve daha ileri düzeyde devamını sağlamak amacıyla; ARİNKOM TTO, Bilecik Şeyh Edebali TTO, Bursa Çocuk Girişimci Merkezi, BursaTTO, Bursa Uludağ Üniversitesi TTO, ETTOM desteği ile ön kuluçka merkezi kullanımı, 3 boyutlu modelleme ve animasyon gibi atölye eğitimleri, mentorluk ve diğer tamamlayıcı ileri düzey eğitimleri özel ödül olarak sunacağız" dedi.

'ONLARCA ÖĞRETMEN FAYDALANDI'

BEBKA'nın girişimcilik programının en büyük destekçisi olduğunu kaydeden Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Dülger de, "Bu organizasyonumuz, BEBKA'nın Mali Destek Programı kapsamında yapılan çalışmaların bir yansıması. BEBKA'nın desteğiyle Bursa Çocuk Girişimci Merkezi'ni geçen yıl hayata geçirdik. Pandemi sürecinde belki istediğimiz noktaya ulaşamadı ama önümüzdeki yılbaşından itibaren ilkokuldan lise son sınıfa kadar eğitim gören öğrencilerin girişimcilik becerilerinin geliştirilmesine güçlü bir katkı vereceğini düşünüyorum. GençBizz Lise Öğrencileri İçin Girişimcilik Programı kapsamında Bursa'da 38 ortaöğretim kurumumuzdan 85 öğretmenimiz bu süreçte eğitimden faydalandı ve her biri okullarında meslektaşlarıyla iletişim kurmak suretiyle o kültürü yaygınlaştırmaya çalışacak" dedi. 

'GENİŞ BİR KİTLEYE ULAŞACAĞIZ'

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit de bu tür çalışmaların girişimcilik için fırsatlar oluşturacağını kaydederek "Geleceğin girişimcilerine yol açmak, bunun için de gerekli ortam oluşturmasını sağlamak amacıyla bu girişimcilik merkezlerinin çok önemli bir yeri var eğitim-öğretimde. BEBKA'dan 314 bin TL hibe desteği alarak 8-17 yaş aralığındaki öğrencilerimiz için Eskişehir Milli Eğitim Girişimcilik Merkezi'ni kurduk ve eğitimlerimize burada devam ediyoruz. Ayrıca teknoloji odaklı girişimcilik yarışmaları ve etkinlikleri de yapıyoruz. Sertifikalı girişimcilik programları ve geniş bir hedef kitleye eğitim hizmeti sunmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

AVRUPA İÇİN TEMSİL EDECEKLER

Genç Başarı Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal da GençBizz Lise Girişimcilik Programını BEBKA desteğiyle yürüttüklerini belirterek "Bu eğitim döneminde genç girişimcilerimiz, okullarında 250'yi aşkın girişimlerini öğretmenlerinin öncülüğünde hayata geçirdi. Bursa, Eskişehir ve Bilecik'te toplamda 54 GençBizz şirketi ile başladık. Yarı final sonrasında ise 3 ilimizde 13 okuldan 141 öğrencinin kurduğu 18 GençBizz şirketi yoluna devam ediyor. 11 Haziran'da GençBizz Türkiye Finali yapacağız. Birinci, Avrupa Yılın Şirketi Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek" ifadelerini kullandı.

PROGRAM ÇIKTILARI PAYLAŞILDI

Kapanış toplantısında yapılan sunumda ayrıca program çıktılarının detayları katılımcılarla paylaşıldı. Toplamda 6 ay süren program 176 rehber öğretmenin eğitici eğitimi ile başladı. Öğrenci eğitimi sürecinde üç ilden 382 öğrenci toplam 1.146 saat eğitimi aldı. 2. aşamaya geçen 141 öğrenci 9 başlıkta toplam 705 saatlik girişimcilik eğitimini tamamladı. 1. aşamada 54 öğrenci şirketi kurulurken 18 şirket 2. aşamaya geçti. Program süresince 34 öğretmen öğrenci ekiplerine rehberlik etti. Öğrencilere ayrıca 2. aşamada 18 adet gönüllü mentorden 162 saatlik iş dünyası mentorlüğü ve 18 adet akran mentorden 162 saatlik akran mentorlüğü verildi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ
Tarımsal girdi fiyat endeksi arttı
Tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 36,20, aylık yüzde 8,52 arttı.
TÜRKİYE EKONOMİSİ
KDV düzenlemesi etiketlere yansıyacak!
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tüm taraflarla görüşerek yürüttüğü çalışma kapsamında KDV oranları...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Akaryakıt deposunu doldurmak 6 ayda ikiye katlandı!
Akaryakıta gelen son zamlarla depolar artık daha pahalıya doluyor. Son altı ayda fiyatlar neredey...
DÜNYA EKONOMİSİ
İngiltere işçi kıtlığıyla karşı karşıya!
Yazılım geliştiricileri, siber güvenlik uzmanları ve veri analistlerinin yüksek talep gördüğü İng...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
MTV'de son günler!
Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) ilk taksit için ödemeleri için 10 gün kaldı. Yeni yılda yapıla...
DÜNYA EKONOMİSİ
Instagram'da ücretli abonelik dönemi
Sosyal medya devi Instagram, içerik üreticilerin para kazanabileceği ve kullanıcıların aylık ücre...
Otomotiv pazarına korona darbesi
Mobil bankacılığa Covid19 dopingi
Türk sağlık sektörüne övgü
Corona virüs ile savaşan sebze ve meyveler

En Çok Okunan Haberler

35 Ülkeden 300 Firma İşbirliği İçin Bursa'da

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve S...

Üniversite - Sanayi - STK iş birliği Ağrı'da...

Sanayinin ihtiyaç duyduğu yeni nesil insan kaynağını...

Haydi çocuklar tiyatroya

COVID 19 salgını sürecinde kurulan, iki yıldır çalış...

Yörsan, Matlı Holding'in oldu!

Türkiye'nin beyaz et ve yumurta sektöründe önde gele...

Motorine zam geliyor:

Çarşamba günü motorine 40 kuruş zam gelmesi bekleniy...

Boyner Grup ve KAGİDER "İyi İşler"e devam e...

Boyner Grup ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (K...

Elektrik faturalarında yeni dönem bu ay başl...

Faturalarda kademeli ücretlendirme sistemi ile az ku...

ASARIM YARIŞMASINDA İLK ÜÇE GİREN TASARIMLAR

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 11 sene...

BUSİAD'da Buğra Küçükkayalar dönemi

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) 4...

TECHXTILE İNOVASYON LİGİ'NDE EĞİTİM MARATONU...

UTİB, TechXtile İnovasyon Ligi 2021 kapsamında final...

YouTube zenginlerinin listesi yayınlandı

Yılın en yüksek ücretli YouTube yıldızlarının listes...

Nâzım Hikmet 120. yaş gününde anıldı

Türk şiirinin ulu çınarı, dünya şairi Nâzım Hi...

KIZ FUTBOLCULARIMIZ, TÜRK KADINININ YÜZ AKI ...

Bursa Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kız ...

Instagram'da ücretli abonelik dönemi

Sosyal medya devi Instagram, içerik üreticilerin par...

KDV oranları sadeleştiriliyor

Temel gıda ürünlerinde yaşanan artışla birlikte başl...